fot. twitter.com

W całej Polsce odbędą się uroczystości upamiętniające 76. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Główne obchody 76. rocznicy Powstania odbywają się dziś w Warszawie. Ale o heroicznym zrywie powstańców pamięta cała Polska. W Gdańsku działania edukacyjne podejmuje Muzeum II Wojny Światowej. We Wrocławiu uroczystości odbędą się przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego. W Krakowie Mszy św. w Bazylice Mariackiej przewodniczył będzie ks. abp Marek Jędraszewski. W godzinie „W” zatrzyma się cała Polska, nie tylko stolica.

Pamięć powstańców warszawskich zostanie uczczona w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – mówi Hanna Mik, rzecznik palcówki.

– O godz. 17.00, a więc w godz. „W”, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zabrzmią syreny. Na sali konferencyjnej rozpocznie się Apel Pamięci, który zostanie zwieńczony koncertem, w  trakcie którego usłyszymy interpretacje pieśni powstańczych – informuje Hanna Mik. 

W gdańskim muzeum będzie można również obejrzeć seanse opowiadające o Powstaniu Warszawskim. 

– O godz. 14.00 zobaczyć będzie można zobaczyć dokument w trakcie którego Jan Nowak-Jeziorański, a więc legendarny warszawski kurier opowie o dniach poprzedzających Powstanie Warszawskie. O godz. 14.45 w dokumencie „Pasta 44” będzie można zobaczyć historię oddziałów AK, które zdobyły wieżowiec centrali telefonicznej. O godz. 15.30 zapraszamy na film „Powstanie i medycyna. Chcieliśmy żyć” – mówi Hanna Mik.

Ten ostatni film to historia lekarzy, sanitariuszy i pielęgniarek, którzy opowiadają o służbie medycznej w trakcie Powstania Warszawskiego. W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o godz. 16.00 odbędą się zajęcia edukacyjne. Będzie można się dowiedzieć, jak wyglądało uzbrojenie czy strój powstańców warszawskich.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano również we Wrocławiu – podkreśla Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

– W obchodach wrocławskich będzie uczestniczyć 14 powstańców, w tym trzech z Szarych Szeregów. Po wojnie we Wrocławiu mieszkało ok. 300 członków Szarych Szeregów, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim, więc dla naszego miasta jest to też fragment naszej historii – zaznacza Jarosław Obremski.

Oficjalne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się we Wrocławiu kilka minut przed godziną 17.00 przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej. Zaplanowano Apel Pamięci i salwę honorową. O godz. 19.00 w kościele św. Elżbiety sprawowana będzie Msza św.

Także mieszkańcy Krakowa uczczą pamięć powstańców – mówi dr Michał Wenklar.

– Zapraszamy wszystkich – przy zachowaniu odpowiednich rygorów ostrożności – na uroczystą Mszę św. W Bazylice Mariackiej 1 sierpnia o godz. 17.00, która będzie odprawiona przez metropolitę krakowskiego ks. abp Marka Jędraszewskiego, a na chwile przed Mszą św. przed Bazyliką Mariacką będzie minuta ciszy ku czci powstańców warszawskich – wskazuje dr Michał Wenklar.  

W godzinie „W”, o 17.00, zawyją syreny alarmowe w całej Polsce.

TV Trwam News

drukuj