W Budapeszcie zostanie odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego

W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, rocznicę tę uczczą także Węgrzy. Dziś w Budapeszcie odsłonięty zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

 Popiersie Marszałka zostanie odsłonięty w XII Dzielnicy, w parku położonym przy ulicy nazwanej imieniem Józefa Piłsudskiego. Autorem popiersia jest Michał Wiśnios, który słynie z rzeźb marszałka Piłsudskiego.

W uroczystym odsłonięciu popiersia w Budapeszcie weźmie udział polska delegacja, na czele z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

To wspólna inicjatywa ambasady RP w Budapeszcie oraz strony węgierskiej – wskazuje dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

– Obecność oczywiście potwierdził odpowiednik marszałka Sejmu, czyli przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier pan László Kövér. Wydarzenie ma wyjątkowy charakter. To nawiązanie do historycznych – bliskich relacji Warszawy i Budapesztu, Polski i Węgier. Natomiast w aspekcie historycznym jest to podkreślenie związków z lat 20. XXw. – udziału węgierskich ochotników w wojnie polsko-bolszewickich, dostaw broni węgierskiej podczas starcia z bolszewikami. W ocenie historyków były to dostawy fundamentalne dla powodzenia Bitwy Warszawskiej – powiedział Andrzej Grzegrzółka.

W uroczystości odsłonięcia pomnika, wezmą udział także władze lokalne oraz przedstawiciele Polonii.

Wizyta polskiej delegacji w Budapeszcie jest okazją do rozmów dwustronnych oraz potwierdzenia dobrych relacji polsko-węgierskich.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl