W Budapeszcie rozpoczyna się spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

W środę w Budapeszcie rozpoczyna się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej dotyczące m.in. unijnej perspektywy państw Bałkanów Zachodnich i listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego. Polskę reprezentuje wiceminister Henryka Mościcka-Dendys.

Jak poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski minister Radosław Sikorski nie mógł udać się na Węgry, ponieważ uczestniczy w środę po południu w posiedzeniu zarządu krajowego PO.

„Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone przede wszystkim Bałkanom Zachodnim. Jest to pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych organizowane w ramach węgierskiej prezydencji w tej organizacji. Węgrzy zaprosili szefów dyplomacji sześciu krajów z Bałkanów Zachodnich, które nie są członkami Unii, ale do tego aspirują: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii” – powiedział Wojciechowski.

W rozmowach ma uczestniczyć szef MSZ Litwy jako przedstawiciel litewskiej prezydencji w UE, minister spraw zagranicznych Turcji oraz unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa. Spotkanie ma składać się z czterech sesji oraz rozmów przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej z szefem MSZ Turcji. W czwartek odbędzie się sesja plenarna z udziałem ministrów z 18 państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.

„Odbędzie się dyskusja o tym, jaką rolę powinna odgrywać ta organizacja w regionie na progu swojego dwudziestopięciolecia” – podkreślił rzecznik MSZ. Na początku wizyty w Budapeszcie wiceminister Mościcka-Dendys wraz z ministrami spraw zagranicznych Węgier i Litwy odsłonią pomnik królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Monument stanie na Wzgórzu Zamkowym, ma upamiętniać historyczne związki między Węgrami, Litwą i Polską.

PAP

drukuj