fot. pl.wikipedia.org

W Brukseli odbędzie się IV Konferencja Ministerialna nt. sytuacji w Syrii

„Wspieranie przyszłości Syrii i regionu” to temat IV Konferencji Ministerialnej, która odbędzie się we wtorek w Brukseli. Zainteresowane podmioty, pod przewodnictwem przedstawicieli Unii Europejskiej i ONZ, mają poszukać skutecznych sposobów zaradzenia obecnej sytuacji w Syrii.

Spotkanie transmitowane w internecie ma być też okazją do ponowienia poparcia dla wysiłków ONZ na rzecz rozwiązania syryjskiego konfliktu trwającego już dziesiąty rok. Ma również zmobilizować niezbędną pomoc finansową dla Syrii i krajów sąsiedzkich przyjmujących uchodźców.

Ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, potwierdził, że sytuacja w Syrii nadal jest dramatyczna.

– Organizacje międzynarodowe podają, że około 8 milionów ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Bezrobocie około 80 proc.; bardzo duża inflacja; niemożność kupienia jakichkolwiek produktów i ciągła wojna. Do tego dochodzi embargo, które powoduje brak potrzebnych leków. To obrazuje skalę problemów, z którymi Syryjczycy się spotykają. Każde działanie, które ma na celu przybliżenie dramatycznej sytuacji Syryjczyków i innych ludzi na Bliskim Wschodzie, jest bardzo pożądane. Oni zawsze proszą: „Bądźcie naszym głosem, bo my głosu nie mamy” – podkreślał ks. prof. Waldemar Cisło.

Ks. prof. Cisło zaznaczył, że gdyby nie pomoc Kościoła, również polskiego, sytuacja w Syrii byłaby jeszcze gorsza.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie dodał, że obecnie na konflikt w Syrii, oprócz pandemii Covid-19, nakłada się także kryzys gospodarczy w sąsiednim Libanie.

W tym państwie, który liczy 4,5 mln mieszkańców i gdzie przebywa m.in. około 2 mln uchodźców z Syrii, doszło do załamania krajowej waluty i systemu bankowego, co komplikuje dostarczanie pomocy humanitarnej.

RIRM

drukuj