W Barcelonie o dialogu międzyreligijnym

Dialog pomiędzy kulturami i religiami jest tematem międzynarodowego spotkania, które odbywa się w Barcelonie. Zostało zorganizowane z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Hiszpanii i we współpracy m. in. z Unią Europejską oraz Międzynarodowym Ośrodkiem Króla Abdulá Bin Abdullazizego ds. Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego (KAICIID).

W spotkaniu w Barcelonie udział bierze ok. 60 instytucji i liderzy z Europy oraz z krajów leżących nad Morzem Śródziemnym. Są obecni m. in. rektor Uniwersytetu Al Azhar Abdel Hay Azab, rabin David Rosen oraz przedstawiciele Watykanu.

Dialog pomiędzy kulturami i religiami nie jest czymś nowym, ale nabiera obecnie szczególnego znaczenia w kontekście wzrostu nietolerancji, ekstremizmów i ksenofobii. Ta sytuacja budzi niepokój zarówno w Europie jak też w basenie Morza Śródziemnego.

Obrady obracają się wokół trzech głównych tematów: co zrobić, aby młodzież i kobiety stali się centralnymi podmiotami w dialogu międzykulturowym; jak budować społeczeństwa “włączające” w oparciu o dialog pomiędzy kulturami i religiami; jakie kroki trzeba podjąć, aby instytucje stały się silniejsze i mogły przedstawić skuteczne alternatywy wobec rosnących ekstremizmów.

Spotkanie w Barcelonie, pierwsze tego rodzaju, ma być początkiem stałej współpracy i koordynacji pomiędzy instytucjami, które w nim uczestniczą. Chodzi o przygotowanie konkretnych planów wspólnego działania oraz ich realizację.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl