fot. PAP/Paweł Supernak

W. Andrusiewicz o teleporadach: Ten standard organizacyjny ma przede wszystkim usprawnić sposób rejestracji pacjenta i przekazywania danych do NFZ

Ministerstwo Zdrowia szczegółowo uregulowało zasady udzielania teleporad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Rozporządzenie ws. standardu organizacyjnego teleporad zostało podpisane w ubiegły piątek i ma wejść w życie z końcem sierpnia.

Dokument zawiera m.in. wytyczne konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, określające m.in. formy udzielania porad zdalnych. Wskazują również przypadki, w których realizowane powinny być wizyty osobiste pacjentów w placówkach.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że celem rozwiązania jest poprawa jakości usług medycznych w POZ.

– Ten standard organizacyjny ma przede wszystkim usprawnić sposób rejestracji pacjenta i przekazywania danych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wprowadzenie zasady przez konsultanta krajowego ds. medycyny rodzinnej, jak badać pacjenta, kiedy pacjenta należy skierować na osobistą wizytę u lekarza, kiedy ta teleporada ma sens, a kiedy należy odesłać do specjalisty – to wszystko powinno ustandaryzować procedury w całym kraju, aby każdy miał jasność, czego oczekiwać po teleporadzie – poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przypomniał, że teleporady sprawdziły się w dobie epidemii koronawirusa. Wyjaśnił, że dzięki nim i e-receptom możliwy kontakt z zakażeniami stał się ograniczony. Wojciech Andrusiewicz wyraził nadzieję, że w dalszym ciągu pacjenci będą korzystać z tej formy opieki.

RIRM

drukuj