fot. pixabay.com

W 2021 roku wyższe kary za brak ubezpieczenia OC

Okazuje się, że aż 100 tysięcy Polaków nie płaci ubezpieczenia OC, choć jest ono obowiązkowe. Za brak polisy grożą słone kary. W przyszłym roku kary będą wyższe.

Liczba wypadków na polskich drogach w ostatnim czasie zmalała, jednak statystyki wciąż przerażają.

– Prędkość jest niewątpliwie tym czynnikiem, który sprzyja zaistnieniu takiego zdarzenia drogowego – mówi podinspektor Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

– Musimy pamiętać o tym, że z im większą prędkością się poruszamy, tym mniej mamy czasu na właściwą reakcję, mniej czasu na wyhamowanie swojego pojazdu. W związku z tym decyzję, które podejmujemy mogą być spóźnione, a tym samym mogą prowadzić do zaistnienia wypadków drogowych – podkreśla podinsp. Tomasz Krupa.

Na drogach należy zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa. Nie zawsze jednak mamy wpływ na uniknięcie wypadku, dlatego tak ważne jest wykupienie ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe.

– Jest to polisa, która często może chronić majątek i dorobek życia kierowcy, który spowoduje wypadek – wskazuje Albert Demidowski, radca prawny, Votum Odszkodowania S.A.

W przypadku jeżeli nie wykupimy OC, musimy się liczyć z tym, że przy okazji kontroli Policji otrzymamy karę i to nie małą.

– Za brak polisy grozi kara do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Na ten moment jest to kwota 5200 zł. – akcentuje dr Mariusz Sokołek, ekonomista z Katedry Finansów i Rachunkowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W 2021 roku najniższa krajowa w Polsce wyniesie 2800 zł. To oznacza, że wzrosną kary za brak OC.

– Jeżeli kierowca nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC, to nie tylko dozna kary na wypadek kontroli, ale jeżeli spowoduje wypadek to wówczas będzie musiał zwrócić wypłacone odszkodowanie. W takim przypadku odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Oczywiście on obliczy to odszkodowanie według wszelkich prawideł. Ono może wynieść kilka tysięcy do ponad miliona złotych i więcej – podkreśla radca prawny Albert Demidowski.

Przy kalkulacji składki zakłady biorą pod uwagę zarówno okoliczności po stronie właściciela samochodu, jak również pojazdu. Chodzi m.in. o wiek kierowcy, czas posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania, przebieg pojazdu czy markę.

Kierowcy powinni pamiętać przede wszystkim o tym, by zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. I nie chodzi tu tylko o kary finansowe jakie można ponieść ze względu za niewykupienie OC czy mandaty, ale nade wszystko o zdrowie i życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego.

TV Trwam News

drukuj