fot. episkopat.pl

Rozszerzenie programu „Za życiem”

Trwają protesty ruchów lewicowo-liberalnych po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stanął po stronie  życia. Rząd w reakcji na wyrok zapowiada pomoc i rozszerzenie programu „Za życiem”.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodny z konstytucją jest zapis zezwalający na tzw. aborcję w przypadku prawdopodobieństwa upośledzenia dziecka bądź nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To zwycięstwo życia, ale swojego rozczarowania orzeczeniem nie kryją ruchy pro-aborcyjne. Pomimo obowiązujących obostrzeń epidemicznych w miastach trwają protesty. Na ich czele stoją posłowie opozycji.

– W razie problemów są z nami prawnicy, w razie problemów są z nami posłanki i posłowie. Idźcie bezpiecznie, do zobaczenia na kolejnych protestach – mówiła podczas jednego z wieców Barbara Nowacka, poseł KO.

Protestujący podważają słuszność orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

– Przede wszystkim nie ma żadnego wyroku, ponieważ nie mamy Trybunału w prawidłowo wybranym składzie – wskazał Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Kwestionowana jest suwerenność Trybunału Konstytucyjnego.

 – Ja bym chciała Panu Foglowi i całemu Prawu i Sprawiedliwości odpowiedzieć hasłem, które wczoraj wybrzmiało podczas nocnych protestów: <<Wypier*****>> – to słowa Joanna Scheuring-Wielgus, poseł Lewicy, które są symbolem wulgarnej formy trwających protestów.

Według opozycji orzeczenie Trybunału naruszyło prawa kobiet.

– Na pewno będziemy przedstawiać swoje inicjatywy obrony kobiet, obrony praw kobiet, obrony swobód i wolności obywatelskich – akcentował Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość – w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej – zapowiedziało zwiększenie pomocy finansowej dla rodzin, które wychowują chore dzieci. Rozszerzony zostanie program „Za życiem”. Żadna kobieta nie zostanie bez pomocy – tłumaczyła rzecznik partii Anita Czerwińska.

„Ten program zostanie kompleksowo zrewidowany, usprawniony i poszerzony, tak, by zapewnić odpowiednią opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Jako klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość wystąpimy, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister rodziny zaprezentowała, jak dotychczas był realizowany ten program oraz wskazała jak można usprawnić jego działanie w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego” – wskazała Anita Czerwińska, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Kluczowe jest  wsparcie matek dzieci z niepełnosprawnościami. Jest to zadanie rządzących – podkreślił pedagog dr Andrzej Mazan.

– W tej chwili mamy niedookreślone zobowiązanie się PiS do ochrony matki i ewentualnie dziecka, które zostanie poczęte z różnymi wadami rozwojowymi, w zależności od tego i w jaki sposób ta pomoc ma być realizowana. Myślę, że to jest słuszny kierunek, aby wspomóc te rodziny, które mają kłopoty z dziećmi ze względów biologicznych – powiedział dr Andrzej Mazan.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka postuluje m.in. zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego.

– Apelujemy o zwiększenie tego zasiłku o minimum 2 tys. zł. To pozwoliłoby rodzicom na zapewnienie godnego bytu tym dzieciom – akcentowała Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Powstanie też specjalna komisja, która w ciągu kilku tygodni ma przedstawić kompleksową nowelizację przepisów. Takich działań oczekują obrońcy życia.

– Nie można mówić tylko i wyłącznie o gwarancjach prawnych bez faktycznej troski o tego człowieka, który naprawdę często potrzebuje tej pomocy finansowej – podkreśliła Magdalena Guziak-Nowak.

TV Trwam News

drukuj