fot. flickr.com

W 2019 roku wzrosła liczba pożarów lasów

Już dzisiaj wiadomo, że w tym roku pożarów lasów było więcej niż w roku ubiegłym. Do palących się lasów strażacy wyjeżdżali ponad 9 tysięcy razy. Zdecydowana większość zdarzeń dotyczyła okresu od kwietnia do sierpnia.

8800 interwencji – tyle razy strażacy wyjeżdżali gasić pożary w polskich lasach w poprzednim roku. W tym roku lasy płonęły częściej. Mimo że rok się jeszcze nie skończył, już odnotowano o 500 interwencji więcej. Z czego może wynikać większa liczba pożarów lasów, wyjaśnia Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

– Wysoka temperatura oraz niska wilgotność – to wszystko przyczyniło się do większej liczby naszej interwencji – mówi Sławomir Brandt.

W Wielkopolsce do palących się lasów i upraw strażacy wyjeżdżali już ponad 750 razy. Takich zdarzeń było więc więcej o 100 niż w całym 2018 roku.  Pod względem liczby pożarów w lasach województwo wielkopolskie zajmuje wysokie, trzecie miejsce, za województwami: mazowieckim i łódzkim. W zdecydowanej większości przypadków pożar w lesie to wina człowieka.

– Najczęstszymi przyczynami są: nieuwaga, nierozważność, nieroztropność. Wyrzucony w pośpiechu niedopałek papierosa, niedogaszony grill – podkreśla st. kpt. Alicja Borucka.

Za podwyższoną statystykę pożarów w tym roku oprócz człowieka odpowiada też susza. Pożary lasów są bardzo niebezpieczne. Szybko się rozprzestrzeniają, niszczą ekosystem i angażują bardzo duże zasoby ratownicze. Tylko w tym roku tego typu akcje gasiło ponad 130 tysięcy strażaków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl