fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

VII Katyński Marsz Cieni

Już po raz siódmy w Warszawie, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, odbędzie się marsz w hołdzie polskim oficerom i policjantom pomordowanym przez NKWD w 1940 r.

Marsz organizowany jest przez Grupę Historyczną Zgrupowanie „Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej. Pochód wyruszy spod Muzeum Wojska Polskiego o godz. 15:00. Trasa wiedzie Traktem Królewskim, przez plac Zamkowy, Barbakan pod pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Jak mówi Tomasz Karasiński, komendant Grupy Historycznej, w Katyniu w bestialski sposób zginęła elita II Rzeczpospolitej, a sprawcy tej zbrodni nigdy nie zostali osądzeni.

– Jest to elita II Rzeczpospolitej, ludzie, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani przez sowiecką władzę jako jeńcy wojenni. Jest  to absolutnie niedopuszczalne w jakichkolwiek konwencjach. To zbrodnia przeciwko ludzkości, przeciwko polskiemu narodowi, która nigdy nie została osądzona. Dzisiaj często z braku czasu w szkołach w ogóle nie uczy się historii najnowszej. Dlatego staramy się ją przybliżyć – powiedział Tomasz Karasiński.

Jak dodaje, marsz ma być symboliczną „ostatnią drogą” polskich oficerów, ale także swoistą drogą krzyżową. Podczas kilku postojów będzie czytana korespondencja z obozów, lista poległych oficerów oraz wspomnienie heroicznej postawy duchownych. Uczestnicy marszu otrzymają replikę guzika znalezionego w Katyniu na znak pamięci o pomordowanych. W rolę jeńców wojennych, ich rodzin i strażników wcielą się rekonstruktorzy z różnych grup z całej Polski.

RIRM

drukuj