fot. PAP/EPA

V. Orban zapowiada nowe działania w gospodarce w związku z pandemią

Rząd Węgier podjął decyzję o kolejnych krokach mających chronić obywateli przed gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa – oznajmił premier Viktor Orban w oświadczeniu nadanym w telewizji. Są wśród ulgi podatkowe dla małych przedsiębiorstw.

„Teraz najważniejsze jest, byśmy ochronili miejsca pracy Węgrów. Te posunięcia mają to na celu. Tym, którzy stracą pracę, musimy pomóc, by jak najszybciej zaczęli szukać i znaleźli nowe miejsce pracy” – oznajmił Orban.

Poinformował, że ponad 81 tysięcy małych przedsiębiorstw oraz firmy medialne dotknięte spadkiem dochodów z reklam zostaną zwolnione z obowiązku płacenia podatku do 30 czerwca. Jak podkreślił, dotyczy to m.in. fryzjerów, kosmetyczek, malarzy, szklarzy, elektryków, artystów, trenerów i osób prowadzących inną działalność sportową.

Spłata powstałych przed 1 marca zaległości w podatku od małych przedsiębiorstw zostanie odroczona do pierwszego kwartału po zniesieniu stanu zagrożenia spowodowanego pandemią koronawirusa. To samo będzie dotyczyć firm medialnych.

Ponadto zostaną zawieszone eksmisje i konfiskaty.

Zawieszany też egzekucję spłaty podatków. Zaległe podatki wystarczy zapłacić po zakończeniu stanu zagrożenia” – powiedział Orban.

I wreszcie, przedłużone zostanie prawo do dodatku macierzyńskiego (GYED) i dodatku na opiekę nad dzieckiem (GYES), wygasających podczas stanu zagrożenia.

Dekret w tej sprawie ma się ukazać jeszcze w poniedziałek.

Orban dodał, że od wtorku wszyscy lekarze i pielęgniarki pracujący na oddziałach intensywnej opieki medycznej otrzymają specjalistyczne maski, zaś ci, którzy opiekują się pozostałymi chorymi w szpitalu – maski chirurgiczne. Te drugie będą też zakładane każdemu choremu przywożonemu z podejrzeniem koronawirusa.

„Okres, który nas czeka, będzie trudny, tak trudny, że będzie wymagać od każdego osobistych wysiłków. Musimy je podjąć, bo możemy uratować ludzkie życia. Im więcej będzie nas współpracować, tym więcej istnień ludzkich zdołamy uratować.(…) Zamiast ciągnięcia w swoją stronę i sporów nadszedł czas solidarności” – mówił premier.

Na początku zeszłego tygodnia rząd Węgier wprowadził szereg innych posunięć w sferze gospodarki, w tym zawieszenie obowiązku spłaty kredytów dla osób fizycznych i przedsiębiorstw do końca roku. Zawieszony został również m.in. obowiązek odprowadzania składki przez pracodawców w najbardziej dotkniętych przez epidemię koronawirusa sektorach, czyli np. turystyce i kulturze.

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 167 przypadków zarażenia nowym koronawirusem. Siedem osób zmarło, a 16 uznano za wyleczone.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl