V. Orban: Węgry otwarte na rozwijanie współpracy z krajami turkijskojęzycznymi

Węgry są gotowe do otwarcia nowego rozdziału w stosunkach z krajami turkijskojęzycznymi – oświadczył premier Węgier Viktor Orban na VI szczycie Rady Współpracy Krajów Turkijskojęzycznych w Czołponacie w Kirgistanie.

Viktor Orban oświadczył, że upadł stary porządek światowy, którego dogmaty głosiły, że kapitał i wiedza przepływają z Zachodu na Wschód, aby tam szukać taniej siły roboczej. Nowy porządek światowy – jego zdaniem – zasadza się na rozwoju państw wschodzących na Wschodzie.

W skład Rady Współpracy Krajów Turkijskojęzycznych wchodzą Turcja, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan i Azerbejdżan. Jak podała agencja MTI, Węgry mają od 2014 r. status obserwatora w Zgromadzeniu Parlamentarnym Państw Turkijskojęzycznych.

Jak dodał Viktor Orban, wcześniej uważano za obraźliwe stwierdzenie, że Węgry są najbardziej na zachód wysuniętym wschodnim ludem, ale fantastyczne sukcesy gospodarcze i polityczne krajów turkijskojęzycznych sprawiły, że teraz nazwanie Węgrów ludem wschodnim jest pochwałą.

Orban oświadczył, że państwa turkijskiej Rady Współpracy odgrywają coraz większą rolę w węgierskiej polityce zagranicznej. Jak zaznaczył, stosunki z Turcją, Azerbejdżanem i Kazachstanem już od lat są na poziomie partnerstwa strategicznego i taki jest cel również w relacjach z Kirgistanem i Uzbekistanem.

Szef kirgiskiej dyplomacji Erłan Abdyłdajew wręczył w poniedziałek w Czołponacie węgierskiemu ministrowi spraw zagranicznych Peterowi Szijjarto odznaczenie, którym honorowani są szefowie dyplomacji zasłużeni dla wzmacniania współpracy dwustronnej.

Według komunikatu kirgiskiego MSZ stale rośnie współpraca dwustronna w sferze przemysłu farmaceutycznego, gospodarki wodnej, rolnictwa i ochrony środowiska, a także dynamicznie rozwija się współpraca gospodarcza. W I połowie 2018 r. eksport węgierski do tego kraju wyniósł 5 mln USD, co oznacza roczny wzrost o ponad 50 proc.

Viktor Orban podkreślił, że państwo węgierskie finansuje 595 stypendiów studentom z państw turkijskojęzycznych i ta liczba wzrośnie, a węgierski Eximbank utworzył linię kredytową w wysokości 1,5 mld USD na współpracę gospodarczą z tymi krajami w celu rozwoju wzajemnych inwestycji.

PAP/RIRM

drukuj