fot. flickr.com

V. Orban o budżecie UE: Większe wsparcie dla bogatych sprzeczne z wartościami

Większe wsparcie dla bogatszych państw UE byłoby sprzeczne z unijnymi wartościami – oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban podczas wideokonferencji z szefem Rady Europejskiej Charles’em Michelem. Poinformował o tym rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.

Viktor Orban oznajmił, że Węgrom zależy na tym, by budżet Unii był sprawiedliwy, a projekt obecnie leżący na stole jest od tego daleki.

Nie może tak być, by bogatsze państwa dostały większe wsparcie, bo jest to sprzeczne z europejskimi wartościami – zacytował Orbana Bertalan Havasi.

Viktor Orban rozmawiał z Michelem w ramach przygotowań do szczytu unijnego 17 i 18 lipca.

Węgierski minister finansów Mihaly Varga mówił wcześniej, że unijny plan ożywienia gospodarki powinien łagodzić szkody, spowodowane przez pandemię koronawirusa w sposób proporcjonalny, a tymczasem odpowiada on interesom państw południa. Zdaniem Vargi KE przy podziale tych funduszy zaproponowała rozwiązania niekorzystne dla państw członkowskich o niższych dochodach.

Według węgierskiego ministra potrzebny byłby taki program rzeczywistej odbudowy, który uwzględniałby fakt, że ożywianie gospodarki może oznaczać w przyszłości większe obciążenie dla mniej rozwiniętych krajów o otwartej gospodarce, które prowadzą zdyscyplinowaną politykę budżetową.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, założeniem obliczonego na 750 mld euro mechanizmu odbudowy, który będzie dodatkiem do budżetu unijnego o wartości 1,1 bln euro, jest emisja przez KE obligacji, zgromadzenie odpowiednich środków i rozdysponowywanie ich wśród krajów członkowskich w postaci grantów lub pożyczek. Komisja zaproponowała także 55 mld euro na uzupełnienie obecnych programów polityki spójności do 2022 r. w ramach nowej inicjatywy REACT-EU.

PAP

drukuj