fot. pixabay.com

Uwaga na wysokie temperatury powietrza

Do Polski nadciągnęła fala upałów. Przy tak wysokiej temperaturze pamiętajmy o kremie z filtrem i piciu dużej ilości wody.

Na upały szczególnie narażone są małe dzieci i osoby starsze. Jak przetrwać gorące dni i ustrzec się przed niebezpiecznymi skutkami nadmiaru słońca – mówiła specjalista medycyny rodzinnej, pediatra, dr Maria Anna Ryss.

– Nie wychodzimy na dwór, na spacery w godzinach szczytu operacji słonecznej, czyli idziemy tylko rano albo późniejszym popołudniem. Przed wyjściem na dwór skórę należy chronić kremami z filtrem UV. U małego dziecka i osoby starszej stosujemy 50-tkę filtru na wszystkie odkryte części ciała – powiedziała dr Maria Anna Ryss.

Po 3 godzinach krem z filtrem należy ponownie zaaplikować na skórę. Do zahartowania skóry słońcem potrzebujemy 2 tygodni. Ważne jest pilnowanie czasu opalania i częste schładzanie się. Zbyt długie korzystanie z kąpieli słonecznych może prowadzić do groźnych oparzeń – dodała pediatra.

– Osoby dorosłe, młode, silne, piękne powinny stosować minimum 30-stkę kremu z filtrem UV na tułów, a 50-tkę na okolice twarzy w pierwszych dniach opalania się – wskazała.

W czasie upałów pamiętajmy również o nakryciu głowy i piciu dużej ilości wody.

– Normalnie powinniśmy spożyć ok. 1,5 litra wody dziennie, a w tej sytuacji jak jest fala upałów, to 3 litry dziennie – podsumowała dr Maria Anna Ryss.

Przy wysokiej temperaturze powinniśmy zrezygnować ze słodkich gazowanych napojów. Nie gaszą one pragnienia i nie nawadniają organizmu. Pamiętajmy, aby woda nie była lodowata. Najlepsza jest w temperaturze nieco niższej niż pokojowa.

TV Trwam News

drukuj