fot. pixabay.com

Uwaga na phising. Mimo ostrzeżeń policji oszuści wciąż znajdują naiwnych

Przestrzegamy przed phisingiem. Mimo ostrzeżeń policji oszuści wciąż znajdują naiwnych. Wysyłają SMS-y z podejrzaną treścią. Dotyczą one na przykład problemów z dostarczeniem paczki. Pamiętajmy, aby dokładnie czytać wiadomości i nie reagować na te, które zawierają w treści podejrzane linki.

 

Historie poruszane w SMS-ach są różne. [czytaj więcej].Może to być na przykład: „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” albo „Musisz dopłacić 50 groszy kurierowi za przesyłkę”.

– Policjanci w całym kraju obserwują dużą aktywność przestępców na tym polu. Podczas tzw. kampanii SMS-owych zorganizowane grupy hakerów wysyłają dziesiątki, a nawet setki SMS-ów do użytkowników smartfonów – powiedziała Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

 

Takie wiadomości są fałszywe. Jest to nic innego jak próba wyłudzenia pieniędzy. Jak się zachować, kiedy otrzymamy taką wiadomość?

– Pierwszym sposobem działania, taką czerwoną lampką powinno być to, że nie wchodzimy w linki, które są wcześniej przygotowane. To są spreparowane strony bankowe, które różnią się niewiele od strony głównej – wyjaśnił Adam Wojciński z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

 

Samo kliknięcie w link nie powinno być szkodliwe, ale pobranie aplikacji albo zalogowanie się do banku poprzez stronę wskazaną w SMS-ie może nas sporo kosztować.

– Jeżeli już przez nieuwagę albo bez namysłu klikniemy w taki link, powinniśmy jak najszybciej przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. To rozwiązanie spowoduje, że utracimy multimedia, kontakty i zainstalowane aplikacje, ale dzięki temu ochronimy nasze oszczędności – wskazała Iwona Liszczyńska.

 

W takim wypadku warto też skontaktować się z naszym bankiem i zastrzec wszelkie ruchy na naszym koncie. [więcej]

 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl