fot. PAP

Utajniona „Wizyta”

Czy w 10. rocznicę śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego TVP zdobędzie się na emisję filmu o pierwszej po ucieczce wizycie pułkownika w Polsce?

Film o pierwszej po ucieczce wizycie płk. Ryszarda Kuklińskiego w Polsce od piętnastu lat leży w magazynach TVP. Jej prezes obiecuje, że przyjrzy się sprawie.

Były reprezentant płk. Ryszarda Kuklińskiego w kraju dr Jerzy Bukowski zwrócił się do prezesa TVP Juliusza Brauna o to, aby film pt. „Wizyta” został wyemitowany z okazji 10. rocznicy śmierci płk. Kuklińskiego.

„Zwracam się do Pana Prezesa z uprzejmą prośbą o zdjęcie z archiwalnej półki filmu pt. ’Wizyta’, który uzyskał podczas kolaudacji w 1998 roku wysokie oceny” – pisze dr Bukowski. „Jego prezentacja w 10. rocznicę śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego mogłaby stanowić wielkie wydarzenie medialne, stając się zarazem istotnym przyczynkiem do jednej z najważniejszych debat, jakie toczą w ostatnich latach Polacy o swojej najnowszej historii” – podkreśla rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Zaznacza, że płk Kukliński jest „jednym z największych bohaterów w naszej współczesnej historii”.

– Film rzetelnie i w ciekawy sposób przedstawia 7-dniowy pobyt płk. Kuklińskiego w Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Gdańsku i Warszawie. Miał on zostać zaprezentowany szerokiej widowni telewizyjnej wkrótce po zakończeniu wizyty, ale z niewyjaśnionych przyczyn nie doszło do tego na antenie 1 Programu TVP ani wtedy, ani nigdy potem – zwraca uwagę dr Bukowski.

– Nie znam filmu, nie wiedziałem o jego istnieniu, poproszę o jego ocenę i zastanowimy się nad ewentualną emisją – odpowiada prezes Braun w reakcji na apel Bukowskiego. – To odpowiedź dająca nadzieję – ocenia były reprezentant Kuklińskiego. – Zwłaszcza że otrzymałem ją od adresata już kilka godzin po wysłaniu doń listu – dodaje.

Bukowski chciałby, żeby Telewizja Polska wyemitowała godzinny film dokumentalny 11 lutego w 1 Programie o dobrej godzinie, tzw. prime time. – Nakręciły go dziennikarki krakowskiego ośrodka TVP Beata Kołaczyk i Bożena Toporek wraz z zespołem na zlecenie kierownictwa 1 Programu na przełomie kwietnia i maja 1998 roku podczas pierwszej wizyty śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce od momentu potajemnego wywiezienia go wraz z żoną i dwoma synami z kraju przez amerykańskie służby specjalne w listopadzie 1981 roku – opisuje rzecznik POKiN.

Bukowski podkreśla, że w filmie płk Kukliński przedstawia motywy swojego postępowania, które nadal nie są dobrze znane wielu Polakom. – Sporą część dokumentu stanowi bowiem wywiad z jego bohaterem, w którym tłumaczy on motywy swego wciąż niezrozumianego przez wielu rodaków postępowania – wskazuje. – Ponieważ patriotyczna misja, jakiej podjął się z narażeniem życia własnego i swojej rodziny płk Kukliński, nawiązując współpracę z Amerykanami dla ratowania światowego pokoju i odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez osłabienie potęgi militarnej Związku Sowieckiego, wciąż stanowi przedmiot ogólnonarodowej dyskusji, emisja filmu mogłaby stać się jej ważnym elementem – podkreśla rzecznik Porozumienia.

Dodaje, że ten film dokumentalny byłby uzupełnieniem filmu fabularnego Władysława Pasikowskiego pt. „Jack Strong”, który ma wejść na ekrany w okolicach rocznicy śmierci Kuklińskiego.

Zenon Baranowski

drukuj