USA: Ted Cruz i Bernie Sanders wygrali prawybory w stanie Wisconsin

Wtorkowe prawybory prezydenckie GOP wygrał w stanie Wisconsin skrajnie prawicowy senator Ted Cruz, a prawybory Demokratów – socjalista Bernie Sanders. Pokonany Donald Trump nie krył frustracji. Jego sztab nazwał Cruza koniem trojańskim establishmentu partii.

Zwycięstwo w Wisconsin, stanie leżącym w regionie Wielkich Jezior, na północy Stanów Zjednoczonych, daje Cruzowi, senatorowi z Teksasu, kolejnych 33 delegatów na lipcową konwencję Partii Republikańskiej (GOP) w Cleveland w stanie Ohio, która nominuje ostatecznego kandydata partii w listopadowych wyborach prezydenckich.

Tym samym Cruz przybliżył się pod względem delegatów do lidera republikańskiego wyścigu, nowojorskiego miliardera Donalda Trumpa. To już dziewiąte zwycięstwo Cruza. Po dotychczasowych prawyborach, które odbyły się w ponad 30 stanach, zagwarantował sobie 514 delegatów. Wciąż zdecydowanie prowadzi Trump (740 delegatów), ale wcale nie jest pewne, że do lipcowej konwencji uda mu się zdobyć niezbędną liczbę 1 237 delegatów, gwarantującą nominację GOP. Na trzecim miejscu jest umiarkowany gubernator z Ohio John Kasich (143 delegatów), który dotychczas wygrał tylko w jednym stanie.

Po stronie Demokratów prawybory w Wisconsin wygrał określający się jako socjalista senator z Vermont Bernie Sanders. Po podliczeniu 80 proc. głosów jego przewaga nad byłą sekretarz stanu Hillary Clinton wynosi 56 do 44 proc. Zwycięstwo senatora nie jest niespodzianką; przewidywały je sondaże i analitycy. Wisconsin to bowiem stan zamieszkany w ogromnej większości przez biały elektorat. Clinton znacznie lepiej wypada w stanach ze znacznym odsetkiem mniejszości afroamerykańskiej i latynoskiej.

Jak podliczył dziennik „New York Times”, w dotychczasowych prawyborach, uwzględniając już wynik z Wisconsin, Clinton zagwarantowała sobie 1 743 delegatów, w tym prawie 500 tzw. superdelegatów, czyli prominentnych Demokratów, którzy wezmą udział w konwencji bez względu na wyniki w stanowych prawyborach. Sanders zdobył dotychczas 1 056 delegatów, w tym 31 superdelegatów. Do wygrania nominacji prezydenckiej Demokratów potrzeba głosów 2383 delegatów.

PAP/RIRM

drukuj