USA: Spór wokół Pomnika Katyńskiego zażegnany? Jest porozumienie burmistrza i przedstawicieli Polonii

Burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował, że Pomnik Katyński w Jersey City zostanie przesunięty o 60 metrów. Taka decyzja to efekt porozumienia z przedstawicielami Polonii oraz konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w ratuszu, przedstawiono wizualizację nowego miejsca, na którym ma stanąć pomnik.

Z planów przeniesienia pomnika nie była zadowolona część przybyłej do ratusza amerykańskiej Polonii, która protestowała i przerywała przemówienia burmistrza i konsula.

Zgodnie z porozumień, o którym dziś poinformowali burmistrz Fulop i konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, Pomnik Katyński pozostanie na nabrzeżu Jersey City, będzie jednak przesunięty o 60 metrów. To sukces – ocenia dr. Jerzy Bukowski, publicysta historyczny.

Bardzo mocna akcja zjednoczonej w tej sprawie Polonii wspartej przez konsula i przez ambasadora polskiego w Waszyngtonie, doprowadziła do niewątpliwego sukcesu jakim jest nie tylko zmiana stanowiska burmistrza, że pomnik powróci tylko w nieco inne miejsce, ale również jego deklaracja chęci przyjazdu do Polski – mówi dr Bukowski.

Burmistrz Fulop tłumaczy, że dzierżawa miejsca pod pomnik będzie darmowa przez 99 lat. Wyjaśnia, że chce dać pomnikowi godne miejsce, a jednocześnie rewitalizować Jersey City. Przeniesienie pomnika odbędzie się na koszt miasta. Złagodzenie tonu przez Fulopa nie do końca wszystkich przekonuje. Cała sprawa ma wymiar czysto polityczny – uważa profesor Mieczysław Ryba.

– Moim zdaniem decyzja burmistrza Jersey City ma wymiar nagonki antypolskiej, która jest toczona od kilku miesięcy, związana chociażby z nowelizacją ustawy IPN, ale gdzieś wszystko się odbywa w kontekście tej ustawy 447, którą przegłosował kongres, a podpisał prezydent amerykański, a która to zmierza do wymuszenia jakichś odszkodowań na państwie polskim – a ta nagonka dziś toczy się w tle – wskazuje historyk.

Jak ustaliły media burmistrz Jersey City Steven Fulop to z pochodzenia węgierski Żyd. W sprawie Pomnika Katyńskiego jeszcze jedna spraw jest niewyjaśniona. Zgodnie z prawem stanowym  New Jersey zabronione jest przesuwanie pomników zawierających ludzkie prochy. W Pomniku Katyńskim w Jersey City znajdują się prochy oficerów z Katynia, o czym przypominają ci przedstawiciele Polonii, którzy nie zgadzają się na jego przesunięcie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl