fot. pixabay.com

USA: Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 0,25 p.p.

Fed, amerykański bank centralny, zdecydował w środę o kolejnej podwyżce głównej stopy procentowej o 0,25 punktu procentowego. Jest to najmniejsza podwyżka od marca ubiegłego roku i odpowiedź na spadającą inflację. Zaznaczył jednak, że prawdopodobnie potrzebne będą kolejne podwyżki.

Jak podał w komunikacie Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), przedział stopy funduszy federalnych został podniesiony do poziomu 4,50-4,75 procent.

Jest to decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i komentatorów, którzy spodziewali się zmniejszenia tempa podwyższania w reakcji na opadający poziom inflacji.

„Inflacja cokolwiek złagodniała, ale wciąż pozostaje na podwyższonym poziomie” – napisano w oświadczeniu FOMC. Jednocześnie Komitet zaznaczył, że spodziewa się, że konieczne będą kolejne podwyżki, by doprowadzić inflację do celu poniżej 2 procent.

Jak ocenia portal Axios, słowa o podwyżkach w liczbie mnogiej mogą zawieść część analityków, którzy spodziewali się jeszcze tylko jednej podwyżki stóp.

W grudniu Fed podniósł stopy o 0,5 p.p. (50 punktów bazowych) po czterech z rzędu podwyżkach o 0,75 p.p., by zahamować wzrost cen i schłodzić gospodarkę. Była to najniższa podwyżka od marca 2022 r., kiedy bank centralny zaczął podnoszenie stóp z poziomu bliskiego zeru.

Główny wskaźnik inflacji, CPI, w grudniu spadł o 0,1 proc. z miesiąca na miesiąc i z 7,1 proc. do 6,5 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści spodziewają się kolejnego spadku w styczniu. Preferowany przez Fed wskaźnik PCE (Personal Consumption Expenditure, indeks cen wydatków konsumpcyjnych) spadł w styczniu o 0,5 proc. z poziomu 5,5 do 5. Trend ten utrzymuje się od ponad pół roku.

Dane te w połączeniu z lepszym od oczekiwanego wzrostem amerykańskiego PKB w ostatnim kwartale ubiegłego roku oraz wciąż niskim bezrobociem dały nadzieję na opanowanie inflacji przy jednoczesnym uniknięciu recesji.

Jak powiedziała w styczniu ekonomistka Białego Domu Heather Boushey, dane wskazują, że amerykańska gospodarka „jest w bardzo dobrej pozycji, by osiągnąć to >>miękkie lądowanie<<, o którym wszyscy mówią”.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl