twitter.com/MI_GOV_PL

Nowoczesne narzędzia w polskich portach

Na pokładzie promu morskiego „Wawel” odbyła się konferencja poświęcona wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych w transporcie, spedycji i logistyce.

Ubiegły rok był rekordowy dla Polskich portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie – Świnoujściu. Przeładowały ponad 133 mln ton towarów. To ponad dwukrotnie więcej niż jeszcze 10 lat temu – mówił prezes Portu Morskiego Gdańsk, Łukasz Greinke.

Port w Gdańsku w 2022 roku przeładował rekordowe 68 mln ton. To blisko 15 mln ton więcej niż w poprzednim roku – podkreślił.

Do portów wpływają dziesiątki tysięcy statków z całego świata, które wymagają skomplikowanej obsługi logistycznej i celnej. Procedury ma ułatwić wdrażany w trzech polskich portach system PCS – wskazał wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk.

Kiedyś wymagało to dziesiątek osób i setki formularzy. Dzisiaj jest to jedno kliknięcie, które powoduje odprawienie, a co najistotniejsze zwrot VAT-u, czy zapłacenie cła. Odbywa się to w czasie rzeczywistym, z automatycznym zwrotem – wyjaśnił.

Podobne rozwiązania funkcjonują od lat w największych światowych portach. Polski projekt jest jednak wyjątkowy.

Jesteśmy na innym poziomie niż kraje zachodnie. Hamburg ma swój system, Rotterdam ma swój itd. Mamy dla wszystkich naszych portów jedno rozwiązanie, które jest optymalne w ramach ich działania akcentował Marek Gróbarczyk.

Wdrożenie systemu jest dużym wyzwaniem – przyznał prezes spółki Polski PCS, Andrzej Zelek.

Musimy łączyć wiele systemów, wiele różnorakich rodzajów rozwiązań cyfrowych w jeden organizm – dodał.

W trakcie konferencji poświęconej nowoczesnym rozwiązaniom cyfrowym dla polskiego transportu przedstawiciele polskich portów, ich operatorzy, a także firm logistycznych podpisali porozumienie dotyczące powołania interesariuszy systemu Polski PCS.

Przeładunki to nasza wspólna sprawa. Jako porty dajemy infrastrukturę, operatorzy dają ludzi, całą myśl, kontakty, obrót dla naszych klientów, którzy są na całym świecie – mówił Kazimierz Koralewski, wiceprezes Zarządu Portu Gdynia.

Zarządy polskich portów w związku z rosnącym eksportem zapowiadają systematyczne zwiększanie swojego potencjału przeładunkowego.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl