PAP/EPA

USA: portale usunęły wideo Donalda Trumpa z powodu – jak twierdzą – nieprawdziwej informacji o Covid-19

Facebook, YouTube i Twitter usunęły w środę treści opublikowane przez konta związane z prezydentem USA Donaldem Trumpem z powodu – jak twierdzą – złamania zasad dotyczących fałszywych informacji na temat Covid-19. W nagraniu Donald Trump utrzymywał, że dzieci są „prawie odporne” na koronawirusa.

Zamieszczone przez konta Donalda Trumpa wpisy zawierały klip z wywiadu z prezydentem z porannego programu „Fox and Friends”. Przekonując do otwarcia szkół, gospodarz Białego Domu oznajmił, że może „prawie definitywnie stwierdzić”, że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa.

„To wideo zawiera fałszywe stwierdzenia o tym, że grupa osób jest odporna na Covid-19, co jest złamaniem naszych zasad dotyczących fałszywych informacji o Covid-19” – ocenił rzecznik Facebooka.

Jest to pierwszy raz, kiedy Facebook usunął treści zamieszczone na koncie prezydenta USA. W przeszłości szef portalu Mark Zuckerberg krytykował próby cenzurowania wpisów Donalda Trumpa przez Twittera, oznajmiając, że media społecznościowe nie powinny być „arbitrami prawdy”.

Tej samej frazy użyła w środę rzecznik kampanii reelekcyjnej prezydenta Courtney Parella, krytykując Facebooka.

Facebook nie był jedyną platformą, która zdecydowała się na podobny ruch. Ten sam film zamieszczony z konta prezydenta został usunięty również przez serwis YouTube, choć cały wywiad nadal jest dostępny na platformie na koncie telewizji Fox.

Z kolei Twitter, „ukrył” wpis konta @TeamTrump zawierający wideo i zawiesił konto do czasu usunięcia „nieprawdziwych” treści.

Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC), a także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzą, że choć dzieci lżej znoszą infekcję koronawirusem, to mogą ulec zakażeniu i zakażać inne osoby. Według analizy WHO obejmującej 6 mln przypadków koronawirusa między lutym i lipcem, 4,6 proc. zakażonych to dzieci w wieku 5-14 lat.

Zdaniem ekspertki WHO Catherine Smallwood dzieci – zwłaszcza małe dzieci – rzadziej ulegają zakażeniom, niż dorośli.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj