USA: M. Pompeo apeluje do Rosji o uwolnienie Ołeha Sencowa

W rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w czwartek Rosję do „natychmiastowego uwolnienia” ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, osadzonego w rosyjskiej kolonii karnej.

Od ponad 100 dni Ołeh Sencow prowadzi głodówkę, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień kilkudziesięciu swoich rodaków. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły.

Ołeh Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzucił te oskarżenia i stwierdził, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.

Stany Zjednoczone uważają Ołeha Sencowa za więźnia politycznego.

– Sekretarz stanu wyraził zaniepokojenie stanem zdrowia Sencowa i wezwał Rosję do jego natychmiastowego uwolnienia, tak samo jak wszystkich ukraińskich więźniów politycznych – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

Poinformowała, że szefowie dyplomacji USA i Rosji omówili także sytuację w Syrii.

Kilka godzin wcześniej MSZ Rosji oświadczyło w komunikacie, że podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z Mike’iem Pompeo Siergiej Ławrow ocenił, że „destrukcyjne” podejście Stanów Zjednoczonych do relacji z Rosją przeszkadza we współpracy między tymi krajami.

Szef rosyjskiej dyplomacji wezwał również w rozmowie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem do natychmiastowego zaprzestania „szykanowania” Marii Butiny, aresztowanej w lipcu w Stanach Zjednoczonych pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Kremla obywatelki Rosji.

29-letnia kobieta, która przybyła do USA w związku ze studiami na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie, przebywała w Stanach Zjednoczonych na podstawie wizy studenckiej. Miała podejmować próby nawiązania bliskich kontaktów z politykami w USA za pośrednictwem Krajowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), z którym blisko współpracowała.

PAP/RIRM

drukuj