PAP/EPA.

USA: Drugi przypadek zarażenia koronawirusem z Wuhan

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało w piątek, że w USA pojawił się drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem z Wuhan; 63 osoby w 22 stanach poddane są badaniom, które mają ustalić, czy również one są zarażone koronawirusem.

Zarażona wirusem z Wuhan kobieta po sześćdziesiątce mieszkająca w Chicago została już hospitalizowana i jest leczona w izolacji, a jej stan jest stabilny – podały lokalne władze.

Dr Nancy Messonnier z CDC powiedziała, że na razie zagrożenie związane z epidemią nowego wirusa jest w Ameryce niewielkie, „ale sytuacja szybko się zmienia”.

„Oczekujemy nowych przypadków w USA” – dodała Messonnier, wyjaśniła też, że zarażone mogą być osoby, które kontaktowały się z pacjentami, u których wykryto już wirusa.

Podkreśliła, że nad wirusem z Wuhan „pracują najlepsi ludzie” z CDC.

Władze Chin poinformowały wcześniej, że wirus spowodował dotąd śmierć 26 osób i wywołał ponad 800 zakażeń.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że nowy koronawirus jest zagrożeniem dla Chin, ale nie ogłosiła, że istnieje zagrożenie epidemią o zasięgu międzynarodowym.

W środę prezydent Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone mają gotowy plan powstrzymania epidemii.

„Mamy plan i myślimy, że bardzo dobrze sobie poradzimy. Już bardzo dobrze sobie z tym poradziliśmy. CDC jest niesamowite. Bardzo profesjonalne…” – powiedział prezydent.

Podczas gdy większość przypadków zakażeń, wykrytych najpierw w mieście Wuhan, i wszystkie zgony miały miejsce w Chinach, nowy koronawirus pojawił się również w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych. Jest wysoce prawdopodobne, że w Wielkiej Brytania są również przypadki zakażonych.

Według informacji, do jakich dotarła AFP, stan 177 zakażonych osób jest oceniany jako ciężki. W Chinach udało się dotąd wyleczyć 34 osoby, które już opuściły szpital.

Władze prowincji Hubei i Guangdong ze stolicą w Kantonie ogłosiły w czwartek pierwszy, najwyższy stopień zagrożenia zdrowia publicznego z powodu nowego wirusa. Do walki z epidemią włączono wojsko i policję.

PAP

drukuj