USA: Dobroczynność Polonii podczas akcji Świąteczny Uśmiech Dziecka

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) kontynuuje doroczną akcję charytatywną Świąteczny Uśmiech Dziecka. W trzech poprzednich edycjach prowadzonych wspólnie z nowojorską Fundacją Uśmiechu Dziecka zebrano na szlachetny cel blisko 400 tys. dolarów.

Zgromadzone fundusze wspierają nie tylko najmłodszych Polonusów w Stanach Zjednoczonych, ale zasilają też kasę wybranych hospicjów dla dzieci w Polsce.

„Akcja Świąteczny Uśmiech Dziecka była odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez Polonię. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zawsze wspierała i wspiera bardzo wiele imprez charytatywnych, jednak Członkowie Naszej Unii często prosili nas o zorganizowanie akcji wsparcia potrzebujących w Polsce” – powiedział PAP dyrektor wykonawczy PSFCU Bogdan Chmielewski.

W odpowiedzi na apele Unia przekazuje każdego roku zgromadzone środki m.in. trzem hospicjom dziecięcym w Polsce. Zabiega o to, aby jedno z nich wskazała zawsze Pierwsza Dama RP.

W tym roku zbiórka organizowana jest na rekomendowaną przez Agatę Kornhauser-Dudę Fundację Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach. Jest to pierwszy w tamtym regionie zespół opieki paliatywnej przeznaczony wyłącznie dla dzieci.

Z finansowego daru społeczności polonijnej skorzystają też Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia – jedyne w południowo-wschodniej Polsce domowe i stacjonarne hospicjum dla dzieci oraz Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci – zespół domowej opieki paliatywnej nad nieuleczalnie chorymi małymi pacjentami w Warszawie i okolicach.

„Pomyśleliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie najsłabszych, czyli ciężko chorych polskich dzieci. Zaprosiliśmy do współpracy renomowaną wśród Polonii nowojorską Fundację Uśmiechu Dziecka i ruszyliśmy z akcją przed Świętami Bożego Narodzenia w 2014 roku” – wyjaśnił Chmielewski.

By przyjść z pomocą polskim hospicjom Fundacja Uśmiechu Dziecka otworzyła w PSFCU trzy specjalne konta. Czwarte przyczyni się do pokrywania kosztów leczenia dzieci z rodzin polonijnych w USA.

Według PSFCU wpłaty od Polonii wahają się od kilku dolarów do 1000 USD. Akcja trwa tradycyjnie od piątku po Święcie Dziękczynienia do 31 grudnia.

Jak uzasadnił szef PSFCU, zbiórka prowadzona jest przed Bożym Narodzeniem, ponieważ w tym czasie wszyscy bardziej myślą o potrzebujących i szerzej otwierają portfele. Obecnie trwa czwarta edycja zbiórki, która spotkała się z wielkim odzewem wśród Polonii, a przede wszystkim wśród osób z PSFCU. Chmielewski przewiduje, że z tegoroczną edycją efekty ofiarności przekroczą łącznie pół miliona dolarów.

„Większość pieniędzy trafi do wybranych hospicjów dla dzieci w Polsce, reszta na pomoc dla polonijnych dzieci. Pragnę podkreślić, że po raz trzeci jedno z hospicjów jest rekomendowane przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę, której przy okazji chcielibyśmy serdecznie podziękować za zaangażowanie w naszą akcję” – dodał Chmielewski.

W poprzednich latach zebrano dokładnie 396 514 dolarów i 37 centów. Do końca 4 grudnia br. fundusz pomocy wzbogacił się o 31,7 tys. USD. Członkowie PSFCU dokonują wpłat w 17 oddziałach tej największej instytucji finansowej Polonii oraz online.

Dotychczas z akcji charytatywnej skorzystały m.in. hospicjum dla dzieci „Gajusz” w Łodzi, Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci z Rzeszowa, dziecięce hospicjum „Pomóż im” w Białymstoku oraz Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl