PAP/EPA.

USA: Co najmniej 11 ofiar śmiertelnych tornad na środkowym zachodzie i południu

Tornada, które nawiedziły w nocy z piątku na sobotę część południa i środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych, zabiły co najmniej 11 osób. Żywioł zniszczył domy, centra handlowe i zerwał dach teatru podczas koncertu w jednym z miast stanu Illinois.

„Tornada uderzyły w nocy, niszcząc domy i firmy, ogołacając drzewa z kory i gałęzi. Rozległy front burzowy spowodował również pożary na południowych równinach i śnieżyce na górnym środkowym zachodzie” – relacjonowało amerykańskie radio publiczne NPR.

Wśród zabitych są cztery osoby w małym miasteczku Wynne w stanie Arkansas. Radna miasta Lisa Powell Carter mówiła, że miasto było bez prądu, a drogi są zasypane gruzem.

„Jestem w panice, próbujemy dostać się do domu, ale nie możemy. Wynne jest zdemolowane, domy zniszczone, drzewa powalone” – opisywała.

Według agencji AP przynajmniej jedna osoba zginęła, a ponad 25 zostało rannych, niektóre poważnie, w rejonie Little Rock, stolicy stanu Arkansas.

Władze hrabstwa Sullivan w Indianie ogłosiły stan wyjątkowy po tym, jak tornado spowodowało śmierć trzech osób. W regionie są zniszczone domy, zerwane linie energetyczne, tysiące ludzi nie ma prądu i wody, zgłoszono wiele wycieków gazu.

Burmistrz miasta Sullivan Clint Lamb stwierdził na Facebooku, że zniszczenia są niewiarygodne.

W Belvidere w stanie Illinois żywioł doprowadził do zawalenia się dachu w teatrze Apollo w trakcie koncertu, na który przybyło 260 widzów; zginęła jedna osoba, 28 zostało rannych, w tym pięć ciężko. Szef policji w tym mieście Shane Woody opisał powstałą sytuację jako „chaos, absolutny chaos”.

W Illinois w piątek wieczorem ponad 109 tys. klientów zakładów energetycznych było pozbawionych prądu.

W hrabstwie Madison w Alabamie tornado zabiło kobietę i krytycznie raniło trzy inne osoby.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl