fot. FB Ster na miłość Iga i Konrad Grzybowscy

Józio i Tereska – choroba nigdy nie jest wyrokiem

Gdy Józio miał dwa lata zdiagnozowano u niego SMA, chorobę na tamten czas nieuleczaną i objawiającą się stopniowym zanikaniem mięśni. Jego rodzice oczekiwali wówczas narodzin kolejnego dziecka. Istniało poważne ryzyko, że ono też będzie chore. Zaproponowano im tzw. aborcję. Iga i Konrad Grzybowscy tę dramatyczną sytuację zawierzyli Bogu. Wkrótce okazało się, że wynaleziono lek na SMA, a ich dzieci zostały zakwalifikowane do pionierskich badań w szpitalu w Rzymie. Historia Józia i Tereski oraz ich rodziców przedstawiona została w najnowszym reportażu Fundacji Grupa Proelio, zrealizowanym przez Damiana Żurawskiego.

Iga i Konrad Grzybowscy są dziś szczęśliwymi rodzicami czwórki dzieci. Choroba Józia przestała postępować. Chłopiec porusza się na wózku, ale nie przeszkadza mu to w cieszeniu się życiem. Tereska przechodzi chorobę bezobjawowo. Dwójka kolejnych dzieci: Tadzio i Gucio są zdrowi. Historia tej rodziny uczy, żeby nigdy nie tracić nadziei.

„Kiedy zainwestujemy w to, co jest najpewniejsze, czyli w relację z Panem Bogiem, nigdy się nie zawiedziemy (…). Możemy być ciągle w życiu nieszczęśliwi, bo zawsze ktoś inny będzie miał lepiej od nas. Ktoś będzie miał więcej zdrowia, więcej pieniędzy, większą rodzinę, lepszy samochód. Nasz syn mógł się zamknąć na tym, że nie może chodzić. My mogliśmy się na tym zamknąć, że mogliśmy mieć zdrowe dzieci. Ale widzimy, że życie nie na tym polega. Czerpiemy ogromną radość z tego, co mamy i widzimy w tym wielką wartość. To, że w ogóle mamy dzieci, to jest coś wspaniałego. Życie jest niesamowitym darem. Marzymy o tym, żeby jeszcze usłyszeć tupot małych stóp naszego syna, ale wiemy, że jego wartość nie jest zależna od jego nóg” – mówią Iga i Konrad Grzybowscy.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prezes Fundacji Grupa Proelio, podkreśla że każde życie jest bezcennym darem, który powinniśmy celebrować.

„Opowieść Igi i Konrada to wzruszające świadectwo wiary oraz dowód na to, że Bóg działa w naszym życiu, jeśli tylko damy Mu szansę. To także wspaniała lekcja małżeńskiej i rodzicielskiej miłości oraz znakomity poradnik, jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Jednocześnie, ta historia pokazuje, jakim okrucieństwem było obowiązujące do niedawna w Polsce aborcyjne prawo. Każdy człowiek ma prawo do życia, także ten najciężej chory. Ale warto być świadomym, że w większości zabijano dzieci, które mogłyby szczęśliwie żyć przez wiele lat, takie jak Tereska. Aborcja odbierała dzieciom szansę na to, że diagnoza nie w pełni się sprawdzi, że tak jak w przypadku SMA medycyna zrobi postępy” – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Reportaż „Józio i Tereska – choroba nigdy nie jest wyrokiem” zrealizowany został w ramach kampanii „Każde życie jest cudem”. Fundacja Grupa Proelio przedstawiła już 17 reportaży wideo oraz ponad 100 świadectw pisemnych przedstawiających poruszające historie osób, które kwalifikowane były do zabójstwa (tzw. aborcji).

Fundacja Grupa Proelio

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl