fot. PAP/EPA

USA: Administracja Joe Bidena nieoficjalnie zachęca ukraińskich przywódców do zasygnalizowania otwartości na negocjacje z Rosją

Administracja prezydenta Joe Bidena nieoficjalnie zachęca władze Ukrainy do zasygnalizowania otwartości na negocjacje z Rosją i rezygnacji z publicznie demonstrowanego postulatu, że zaangażowanie w rozmowy pokojowe będzie możliwe po odsunięciu od władzy prezydenta Władimira Putina – poinformowała w niedzielę agencja Reutera, cytując informacje dziennika „The Washington Post”.

– Sugestie amerykańskich urzędników nie mają na celu zmuszenia Ukrainy do podjęcia negocjacji, ale są obliczone jako próba zapewnienia Kijowowi utrzymania wsparcia innych krajów, których wyborcy ostrożnie odnoszą się do perspektywy wspierania wojny, która może trwać latami – powiedziały osoby zaznajomione ze sprawą gazecie, pod warunkiem zachowania anonimowości.

Według „The Washington Post” rozmowy ilustrują skomplikowane stanowisko administracji Joe Bidena w sprawie Ukrainy. Urzędnicy amerykańscy publicznie deklarują wspieranie Kijowa wielkimi kwotami „tak długo, jak będzie to konieczne”, jednocześnie mając nadzieję na rozwiązanie trwającego od ośmiu miesięcy konfliktu, który spowodował duże szkody dla światowej gospodarki i wywołał obawy przed wojną nuklearną.

– Amerykańscy urzędnicy podzielają ocenę swoich ukraińskich partnerów, że Władimir Putin nie traktuje na razie poważnie negocjacji, ale przyznali, że dekret, który prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał na początku października, o niemożliwości negocjowania z Władimirem Putinem, wywołał niepokój w części Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej, gdzie skutki wojny w postaci wzrostu kosztów żywności i energii są odczuwalne najbardziej dotkliwie – pisała gazeta.

„Zmęczenie Ukrainą to realna sytuacja dla niektórych naszych partnerów” – cytował „The Washington Post” jednego z urzędników amerykańskich.

Jake Sullivan, doradca Białego Domu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział w piątek podczas wizyty w Kijowie, że wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy pozostanie po wyborach do Kongresu, które odbędą się w przyszły wtorek, „niezachwiane i nieugięte”.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA i Departament Stanu nie odpowiedziały natychmiast na prośby Reutersa o komentarz w sprawie raportu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl