fot. PAP/EPA

USA: Do 10 wzrosła liczba ofiar przemytu ludzi w San Antonio

Do 10 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych przemytu ludzi w mieście San Antonio w Teksasie niedaleko granicy z Meksykiem – poinformowała w poniedziałek agencja PAP. W niedzielę w naczepie ciężarówki zaparkowanej przy hipermarkecie znaleziono blisko 40 osób.

W szpitalu pozostaje 30 imigrantów; życiu 17 z nich zagraża niebezpieczeństwo. Władze Meksyku i Gwatemali potwierdziły, że wśród osób znalezionych w ciężarówce znajdują się ich obywatele.

W ocenie szefa miejscowej policji Williama McManusa do tej „przerażającej tragedii” doprowadzili przemytnicy ludzi, którzy pozostawili uwięzionych w naczepie na pastwę losu przy temperaturze sięgającej 38 st. C.

„Tam nie działała klimatyzacja czy zwykła wentylacja, ludzie byli odwodnieni, a ich organizmy skrajnie przegrzane” – dodał McManus.

Zdaniem szefa miejscowej straży pożarnej Charlesa Hooda w ciężarówce znajdowało się co najmniej 38 osób. W jego ocenie możliwe, że imigrantów było więcej i niektórym z nich udało się wydostać z naczepy przed przybyciem służb i zbiec z miejsca zdarzenia. P.o. dyrektora Urzędu Imigracji i Egzekwowania Ceł (Immigration and Customs Enforcement, ICE) Thomas Homan nie wyklucza, że w naczepie znajdowało się nawet 100 osób.

Policja poinformowała, że sprawdziła nagrania monitoringu, na których widać, jak w pobliże ciężarówki na parkingu przy supermarkecie Walmart podjeżdżają inne samochody i zabierają ukrywających się w środku ludzi.

„Nie wiadomo, ile dokładnie osób było w naczepie. W grupie tej na pewno było dwoje dzieci” – wskazał w wypowiedzi dla CNN szef straży Charles Hood.

Jak podała prokuratura, wszystkie ofiary śmiertelne to dorośli mężczyźni. Policja aresztowała kierowcę tira; śledztwo trwa.

Na przerażające znalezisko w tirze natrafiono, gdy jeden z pracowników hipermarketu zawiadomił policję, że w stojącej na parkingu ciężarówce z naczepą znajdują się ludzie, którzy błagają o wodę.

„Przybyliśmy na miejsce i odkryliśmy, że w środku jest osiem martwych osób” – powiedział szef policji w San Antonio na konferencji prasowej. Podczas kolejnej konferencji McManus podał, że dziewiąta osoba zmarła w szpitalu.

 PAP/RIRM

drukuj