fot. flickr.com

Urząd Zamówień Publicznych: Wzrost innowacyjności zamówień powinien iść w parze z ekologią

Zamówienia publiczne to duża część polskiej gospodarki. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wskazał, że wzrost innowacyjności zamówień powinien iść w parze z ekologią. Z tego względu wprowadzone zostaną regulacje, które uwzględnią aspekty środowiskowe.

Rynek zamówień publicznych to prawie 270 mld zł rocznie. Dlatego istotne jest, aby uwzględniał on aspekty środowiskowe. Z tego względu Urząd Zamówień Publicznych prowadzi działalność edukacyjną.

– To jest działalność promująca dobre praktyki w zakresie zielonych zamówień publicznych. Działalność promująca etykiety ekologiczne, oznakowanie ekologiczne, kryteria ekologiczne – powiedział Hubert Nowak, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Sama edukacja w tym zakresie nie wystarczy – zaznaczył Hubert Nowak. Potrzebne są konkretne zmiany prawne.

– W przygotowanym i przyjętym przez Sejm projekcie ustawy „Prawo zamówień publicznych”, projekcie, który opracowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, zamieściliśmy szereg rozwiązań, które mają zwiększyć ekologiczną atrakcyjność zamówień publicznych – dodał prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Chodzi m.in. o plany uchwalenia dokumentu polityki zakupowej państwa. Wynika on z potrzeby wprowadzenia inteligentnego zarządzania zakupami w skali kraju – wskazał Hubert Nowak. To z kolei zwiększy ich innowacyjność i ekologiczność.

– Wprowadziliśmy w nowym Prawie zamówień publicznych również zasadę efektywności ekonomicznej, gdzie wprost wskazano, że zakupy powinny być dokonywane z uwzględnieniem odpowiednich efektów, w szczególności jak najlepszych efektów innowacyjnych bądź ekologicznych – powiedział Hubert Nowak.

Analiza potrzeb i wymagań pod kątem innowacyjności i ekologii to kolejne rozwiązanie w tej kwestii. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych podkreślił jednak, że nie sam opis jest najważniejszy. Nowe prawo zakłada, że realizacja danego zamówienia również ma uwzględniać aspekty środowiskowe. Aby zwiększyć ekologiczność zamówień publicznych, Urząd Zamówień Publicznych podjął również współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– W ramach tego porozumienia przygotowujemy trzy praktyczne produkty. Pierwszy z tych produktów to jest interaktywna mapa inwestycji budowlanej. Ta mapa ma wskazywać rozwiązania w konkretnym obiekcie budowlanym i ma wskazywać, jak te rozwiązania odnoszą się do wpływu na środowisko – zaznaczył Hubert Nowak.

Kalkulator elektroniczny to kolejny z produktów. Ma on wyliczać wpływ pojazdów na środowisko według ich parametrów. Trzecim produktem są opracowane materiały dotyczące metody kalkulacji kosztów cyklu życia produktu. Wszystkie trzy produkty mają być oddane w ciągu roku. Dodatkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2020 roku w swoich programach będzie przyznawał dodatkowe punkty za wdrażanie rozwiązań ekologicznych.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl