fot. pixabay.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie badał reakcje sprzedawców na zniesienie podatku VAT na żywność

Po obniżce akcyzy ceny paliwa na stacjach spadły o około 20 groszy. Reakcja sieci stacji była natychmiastowa – wynika z raportu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz Urząd będzie badał reakcje sprzedawców na zniesienie VAT-u na żywność.

Pod koniec 2021 roku rząd zmniejszył akcyzę na paliwo. Tuż po obniżce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzał ceny na stacjach benzynowych. W pierwszej kolejności od 9 grudnia 2021 roku do 20 stycznia roku obecnego. Ceny paliwa spadły o 20 groszy – mówił prezes UOKiK, Tomasz Chróstny. [czytaj więcej]

– Z pierwszego etapu monitoringu wynika, że badane stacje zareagowały pozytywnie na zmianę akcyzy. Zdecydowana większość z nich (w tym duże sieci) od razu obniżyło ceny, zaś kilka małych stacji zrobiło to z niewielkim opóźnieniem – powiedział Tomasz Chróstny.

Monitorowanie cen trwa nadal, ponieważ znów obserwujemy ich wzrost. Wynika to z rekordowych cen ropy na światowych rynkach, która ostatni raz kosztowała tyle przed ośmioma laty. Panujące wahania na rynku mogą spowodować ponowne obniżki, co może przełożyć się na cenę detaliczną na stacjach. Co więcej, od 1 lutego do końca lipca, VAT na paliwo zostanie w Polsce obniżony z 23 proc. do 8 proc. Również od 1 lutego wprowadzono obniżkę VAT-u na żywność. W tym przypadku z 5 proc. do 0 proc. UOKiK w tym tygodniu rozpoczął kontrole również na tej płaszczyźnie.

– Wartość koszyka dóbr podstawowych będziemy sprawdzać w największych sieciach handlowych w Polsce. Chcemy zweryfikować reakcję sprzedawców na ustawowe obniżki. Zachęcamy również mniejszych przedsiębiorców do odpowiedzialności i niewykorzystywania sytuacji do podnoszenia cen i marż kosztem konsumentów – wskazał prezes Urzędu.

Jeśli UOKiK zauważy poważne nieprawidłowości, może rozpocząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które grozi kara nawet do 10 proc. obrotu. Choć wyniki analiz mają być znane dopiero za dwa tygodnie, a większość sieci handlowych zapowiedziała obniżenie cen, to są takie, które wykorzystują okazję. Jak podała „Rzeczpospolita”, część sieciówek przed wejściem w życie przepisów podnosi ceny, aby po zmniejszeniu VAT-u wyglądały na obniżone. Już teraz klienci widzą, że przy kasie zostawiają co raz więcej pieniędzy.

– Więcej teraz, niż było jeszcze rok temu. Teraz więcej – wskazał mężczyzna.

– Podwyższyły się ceny bardzo, bardzo – dodała kobieta.

– Ogólnie wszystko podrożało, inflacja jest widoczna, także ceny na pewno poszły w górę, artykułów spożywczych również – podkreśliła druga kobieta.

Klienci mogą bojkotować sklepy, które będą celowo zwiększać marże, by zyskać na obniżce VAT-u. – wskazał prof. Wojciech Piontek.

– Najszybszym i najlepszym działaniem będzie ogólny ostracyzm społeczny i napiętnowanie w ten sposób nieuczciwych praktyk – powiedział prof. Wojciech Piontek.

Sami sprzedawcy tłumaczyli, że nie wynika to z chęci wzbogacenia się, ale z konieczności wyrównania kosztów energii, gazu i dostaw. Zarzuty o celowe podwyższenie cen padły między innymi w kierunku sklepów Biedronka. Sieć wydała oświadczenie.

– Nasza atrakcyjność cenowa będzie jeszcze wyższa dzięki przygotowanym przez nas zmianom w polityce cenowej związanej z obniżką stawki VAT z 5 proc. na 0 proc. – poinformował Jan Kołodyński, mł. menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martin Polska.

Przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, Alfred Bujara, zwrócił uwagę, że duże sieci poradzą sobie z kosztami energii i ostatecznie ceny zostaną obniżone.

– Gorzej będzie z małymi, drobnymi kupcami, którzy dzisiaj mają trudności z dostaniem towaru po atrakcyjnych cenach. Może dojść do zmowy cenowej i to może być z niekorzyścią dla nas, Polaków oraz konsumentów – podsumował Alfred Bujara.

Obniżka VAT-u na żywność będzie obowiązywać do 31 lipca 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl