fot.twitter.com/Kombatanci

Urząd ds. Kombatantów: zmarł Roman Figiel – żołnierz gen. Stanisława Maczka

Nie żyje Roman Figiel – jeden z ostatnich weteranów 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka – poinformował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Roman Figiel był saperem, po wojnie osiadł w Bredzie.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1259465535596761089

 

„Bardzo smutna wiadomość z Królestwa Niderlandów: na wieczną wartę odszedł śp. Roman Figiel – jeden z ostatnich weteranów 1. Dywizji Pancernej. Jeszcze jesienią 2019 r. wspólnie przeżywaliśmy radość z 75.rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy gen. Maczka. Cześć Jego pamięci!” – poinformował na Twitterze Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Odchodzą na Wieczną Wartę nasi Bohaterowie…” – dodał szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Roman Figiel jako saper 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka brał udział w walkach z Niemcami i przeszedł szlak bojowy przez Francję, Belgię i Holandię. Po wojnie osiadł w Bredzie w Holandii, która – jak podkreśla Urząd ds. Kombatantów – stała się nową ojczyzną dla kilkuset polskich żołnierzy.

„Wielu z nich otrzymało po wojnie honorowe obywatelstwa miast, którym wcześniej przywrócili wolność” – podkreślił UdsKiOR.

Dywizja Pancerna została powołana do życia 25 lutego 1942 r. na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Po intensywnym szkoleniu, w składzie 1. Armii Kanadyjskiej, ruszyła ona na otwarty w czerwcu 1944 r. front zachodni. Odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7. Armii i 5. Armii Pancernej w tzw. kotle. Zwycięski marsz dywizji pod dowództwem gen. Maczka wiódł przez północną Francję, Belgię i Holandię aż po wielką bazę niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven.

„Bijcie się twardo, ale po rycersku” – mówił do swych żołnierzy gen. Stanisław Maczek.

PAP

drukuj