Uroczystości pogrzebowe prof. Stanisława Alexandrowicza

9 kwietnia – po długiej i ciężkiej chorobie – zmarł prof. Stanisław Alexandrowicz, wybitny historyk, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, a także Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.  Wczoraj w Poznaniu, w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza, odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Stanisław Alexandrowicz był Sybirakiem. Urodził się w latach 30 w Wilnie. Od początku swojego życia był mocno związany z Toruniem. Tu kończył liceum, tu studiował. Studia drugiego stopnia ukończył na Uniwersytecie Poznańskim. Jako kierunek swoich zainteresowań wybrał historię.

W latach 60 Alexandrowicz uzyskał doktorat. Przez 10 lat pracował w Białymstoku w filii Uniwersytetu Warszawskiego. Potem powrócił do Torunia i wykładał na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Jednym z jego uczniów był prof. Stefan Zawadzki.

– On nas uczył szacunku dla źródła. Uczył, żeby źródła traktować poważnie, to znaczy stawiać właściwe pytanie, nie dopuścić do powierzchownej interpretacji – powiedział prof. Stefan Zawadzki.

Jego badania w wielu aspektach były przełomowe.

Odkrył on mapę Moskwy z XVII wieku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. To rzeczywiście odbiło się szerokim echem – podkreślił prof. Stefan Zawadzki.

Tytuł profesora Stanisław Alexandrowicz uzyskał na początku lat 90. W latach 1995-2001 ponownie współpracował z uniwersytetem w Białymstoku, później został wykładowcą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Mimo swego zaawansowanego wieku, zawsze wszystkie swoje zajęcia prowadził w postawie stojącej, czyli tak, jakby wyrażał szacunek dla drugiego człowieka – dodał Mirosław Politowski.

Był wybitnym badaczem historii Europy Wschodniej i historii kartografii. Prof. Alexandrowicz aktywnie działał w wielu stowarzyszeniach, m.in. w Toruńskim Towarzystwie Naukowym czy Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk.

– To był człowiek wielkiej wiedzy, ogromnej dobroci. To był człowiek z charakterem. Człowiek, który potrafił jasno formułować swoje stanowisko, a równocześnie nie było w nim zapiekłości ani uprzedzeń – podkreślił prof. Stefan Zawadzki.

Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej czy Złotym Krzyżem Zasługi.

Pogrzeb prof. Alexandrowicza odbył się w Poznaniu, w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza.

– To mi się u niego bardzo podobało, że był to człowiek wiary i człowiek patriotyzmu. To mi w nim imponowało – powiedział ks. Henryk Szymczak, proboszcz Parafii Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Zegrzu.

Profesora pochowano w Poznaniu na Cmentarzu Jeżyckim.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl