fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Uroczystości pogrzebowe o. Jana Góry OP

W dominikańskim kościele w Poznaniu odbędą się dziś o godz. 10.30 uroczystości pogrzebowe o. Jana Góry – charyzmatycznego wychowawcy i organizatora corocznych spotkań młodych w Lednicy. Msza św. sprawowana będzie pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Następnie Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym. O. Jan Góra spocznie nad Jeziorem Lednickim.

Śmierć o. Jana jest wielką stratą dla Kościoła, ale przede wszystkim dla ludzi młodych – mówi o. Paweł Kozacki, prowincjał polskiej prowincji dominikanów.

Strata jest nie do powetowania. Nie wyobrażam sobie zastąpienia o. Jana. Żeby ktoś był taki, jak on. Będziemy chcieli jakoś kontynuować to, co zaczął, co zainicjował z całą świadomością, że tego stylu i tej formy jaką on temu nadawał, jak odciskał na to swoją osobowością i swoją wiarą, swoją miłością do młodzieży i swoim zaangażowaniem, tego się nie da powtórzyć. Trzeba będzie znaleźć jakieś inne tony, które będą kontynuacją – wskazuje o. Paweł Kozacki.

Ostatnim życzeniem zmarłego dominikanina było wręczenie Pisma Świętego – ze specjalną, jubileuszową dedykacją papieża Franciszka – każdemu uczestnikowi  Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się w przyszłym roku.

W dniu swojej śmierci dominikanin rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ufundowanie młodym Pisma Świętego przygotowując  list, w którym apelował o wsparcie finansowe. Młodzi ludzie zrzeszeni w Ruchu Lednickim proszą, by podczas pogrzebu zamiast kwiatów i wiązanek, wesprzeć darem serca dzieło zapoczątkowane przez o. Jana Górę.

Na Polach lednickich będą ustawione specjalne skarbony, do których będzie można złożyć ofiarę. O. Jan Góra zmarł 21 grudnia. Miał 67 lat.

RIRM

drukuj