fot. wikipedia

Uroczystości pogrzebowe Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej ps. „Kama”

Trwają uroczystości pogrzebowe Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej ps. „Kama”, żołnierza Armii Krajowej, łączniczki batalionu „Parasol” i uczestniczki Powstania Warszawskiego. Jej szczątki spoczną na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana jest Msza św. pogrzebowa.

Maria Stypułkowska – Chojecka zmarła 5 lutego. Miała 90 lat. Była jedną z tych wspaniałych polskich kobiet, które zaangażowały się w czasie II wojny świtowej w walkę o niepodległość naszego kraju – podkreślił senator Jan Żaryn, profesor z Instytutu Nauk Historycznych UKSW.

– Była bardzo młodziutką osobą, kiedy wstąpiła w szeregi żołnierzy. Brała udział w akcjach, które były akcjami pierwszofrontowymi, jeśli chodzi o działalność Armii Krajowej wobec Niemców, którzy okupowali Polskę. Z najbardziej znanych akcji, w których brała udział, trzeba wymienić oczywiście zamach na kata Warszawy, na Kutscherę, zamach był precyzyjnie wykonany, udany. Odbył się m.in. dzięki niej. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. To był właśnie ten kwiat polski, który w dużej mierze zginął w czasie insurekcji warszawskiej. „Kamie” szczęśliwie udało się przeżyć – mówi senator Jan Żaryn.

Maria Stypułkowska–Chojecka ps. „Kama” została uhonorowana m.in. Krzyżem Walecznych – dwukrotnie, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti.

31 lipca 2010 otrzymała honorowe obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy.

RIRM

drukuj