Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Wysockiego
W Suwałkach odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prał. Stanisława Wysockiego – wielkiego orędownika prawdy o Obławie Augustowskiej. Kapłan zmarł 7 listopada. Miał 86 lat.
W 2019 roku ks. prał. Stanisław Wysocki był gościem „Rozmów Niedokończonych” na antenie TV Trwam. Opowiadał o tym, jak w Obławie Augustowskiej – w lipcu 1945 roku – stracił swoich najbliższych.
– Mając wtedy siedem lat byłem świadkiem, jak z mego domu, na naszej ojcowiźnie, wyprowadzono mego ojca Ludwika i moje dwie siostry – relacjonował ks. prał Stanisław Wysocki.
Zostali zamordowani razem z setkami innych niewinnych osób. Była to największa zbrodnia komunistyczna na Polakach po II wojnie światowej. Po wielu ofiarach nie pozostał żaden ślad. Od zapomnienia chciał ich ocalić ks. prał. Stanisław Wysocki.
– Z wielkim zapałem walczył o większą świadomość społeczną oraz ukazanie prawdy o zbrodni komunistycznej dotyczącej tak wielu ofiar i ich rodzin – zaznaczył ks. Marcin Maczan, kanclerz Kurii Diecezji Ełckiej.
Smutna wiadomość
Zmarł ks. prałat Stanisław Wysocki, Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej
W trakcie #ObławaAugustowska w 1945 żołnierze sowieccy, SW miał wówczas 7 lat, aresztowali jego Ojca i dwie siostry. Nigdy ich nie zobaczył. Przez wiele lat żył z „łatką” syna… pic.twitter.com/jNeMZtGyLd— Marek Reszuta (@Kaukaz_Observer) November 8, 2024
Był założycielem i prezesem Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Zmarł 7 listopada. W sobotę, a więc dwa dni później, w Parafii Konkatedralnej św. Aleksandra w Suwałkach odbyły się uroczystości pogrzebowe.
– Chcemy w tej modlitwie podziękować Bogu za dar życia świętej pamięci ks. prał. Stanisława Wysockiego – mówił ks. Antoni Skowroński, proboszcz Parafii Konkatedralnej św. Aleksandra w Suwałkach.
Był to dar życia kapłana, który kochał młodzież.
– Będąc głęboko zatopiony w tym, co było, jednocześnie zawsze myślał o tym, co będzie – zaznaczył jeden z przemawiających w trakcie uroczystości pogrzebowych mężczyzn.
W trakcie swojej posługi w Łomży pod koniec lat 70. ks. prał. Stanisław Wysocki założył Wspólnotę Młodych.
– Oddał nam całe swoje serce i wiedzieliśmy o tym – powiedział zapewniła kobieta, która należała do Wspólnoty Młodych.
Swoją charyzmą duchowny pokazywał, czym jest prawdziwy Kościół.
– Ksiądz nauczył mnie wiary – podkreślił uczestnik uroczystości pogrzebowych.
W strukturach diecezji ełckiej ks. prałat Stanisław Wysocki był odpowiedzialny m.in. za organizację wizyty w Łomży Ojca Świętego Jana Pawła II.
– Witaliśmy go razem. Być może dzisiaj to Jan Paweł II wita Ciebie w progach Domu Ojca – mówił Marek Przeździecki, b. prezydent Łomży.
Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji ełckiej, ks. bp Jerzy Mazur.
– Ks. prał. Stanisław Wysocki w sowim testamencie prosił o przebaczenie wszystkich, najpierw Boga w Trójcy Świętej Jedynego, ale też wszystkich kapłanów, wiernych świeckich. Jeżeli kogoś obraził, skrzywdził, (prosił – red.) o wybaczenie – powiedział ks. bp Jerzy Mazur.
Przed śmiercią wybaczeniem obdarował morderców rodziny, ale też tych, którzy fałszywie oskarżali go o współpracę z Urzędem Bezpieczeństwa.
– Trzeba powiedzieć, że tego człowieka, patriotę kochającego Ojczyznę; człowieka wrażliwego na poziomie prawości bardzo to raniło, ale udało się wykazać zaprzeczenie tych, którzy tam go zapisywali; udało się pokazać, że oni się wszystkiego wyparli. Powiedzieli, że nie oni to podpisywali i to nieprawda – ks. prał. Stanisław Wysocki nie był współpracownikiem – zaznaczył ks. abp Józef Michalik, biskup senior archidiecezji przemyskiej.
Pomogła w tym m.in. pani Teresa Kaczorowska – autorka książki pt.: „Ks. Stanisław Wysocki, orędownik prawdy o Obławie Augustowskiej”.
– Dziękuję ks. prał. Stanisławie za obecność w moim życiu, spoczywaj w pokoju – powiedziała Teresa Kaczorowska.
Ks. prał. Stanisław Wysocki w kapłaństwie przeżył 60 lat.
TV Trwam News