PAP/Marcin Obara

Uroczystości 80-lecia utworzenia Armii Krajowej

Trwają uroczystości 80-lecia utworzenia Armii Krajowej, która scaliła polskie podziemie zbrojne i konspiracyjne. To największa tego typu organizacja zbrojna w Europie.

Uroczystości 80. rocznicy powstania Armii Krajowej rozpoczęły się Mszą św. w katedrze polowej.

– Błogosławieństwem dla Polski byli żołnierze Armii Krajowej. Powstanie AK to jedno z najważniejszych wydarzeń w walce o wolność naszej Ojczyzny podczas II wojny światowej – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego, ks. bp Wiesław Lechowicz.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza oficjalne uroczystości rozpoczęły się w samo południe „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Przewodniczący Rady do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie urzędu, sędzia Bogusław Nizieński, odczytał przesłanie żołnierzy AK do młodego pokolenia. Mówił o poświęceniu żołnierzy polskiego podziemia.

– Dziś pozostała nas garstka spoglądających na rzeczywistość z wyżyn sędziwego wieku, dumnych z dokonań, ale też zatroskanych o przyszłość naszych dzieci, wnuków i prawnuków – zaznaczył Bogusław Nizieński.

Armia Krajowa była siłą zbudowaną na woli walki o wolną Polskę – podkreślił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

– Gdyby nie postawa żołnierzy AK, nie byłoby później „Solidarności”, a gdyby nie było „Solidarności”, nie byłoby dziś wolnej Polski. Ta postawa stanowiła fundament, na którym zbudowana została dzisiejsza wolna Polska – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który stawił czoła dwom totalitaryzmom – niemieckiemu i sowieckiemu.

– Od pierwszego dnia wojny na wszystkich frontach walczyliśmy za naszą i waszą wolność. Polska dała wielką daninę krwi, walcząc o to, aby świat był wolny od totalitaryzmów – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Do uczestników uroczystości list upamiętniający 80. rocznicę powstania AK skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytała go szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Grażyna Ignaczak-Bandych.

– Tutaj wyrażamy narodową dumę i oddajemy cześć rodakom, którzy przez wieki mężnie, odważnie i z poświęceniem walczyli o odzyskanie własnego państwa oraz bronili i strzegli jego granic – napisał prezydent Andrzej Duda.

W uroczystościach udział wzięli także kombatanci i żołnierze AK, którzy tak wspominają lata wojenne i powstanie Armii Krajowej:

– Wtedy wszyscy żołnierze zrozumieli, że są armią, a nie jakąś tam cywilbandą – zaznaczył Leszek Żukowski, kombatant.

– Oznaczało to nadzieję, że doczekamy wolnej Polski i że AK pomoże nam zwyciężyć – mówił Józef Laszkiewicz, kombatant.

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona 75 lat temu AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

O powstaniu Armii Krajowej oraz działaniach organizacji mówił na antenie TV Trwam dr Marcin Paluch. Rozmowę z historykiem Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie można znaleźć [tutaj].

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl