fot. PAP/Tomasz Gzell

Uroczystości 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy trwają uroczystości z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II Rzeczypospolitej. Uroczystości rozpoczęły się od spotkania marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego, oraz wicemarszałków z senatorami I-IX kadencji oraz wręczenia okolicznościowych medali.

Po spotkaniu marszałka oraz wicemarszałków z senatorami I-IX kadencji złożone zostały kwiaty przed tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji.

O godz. 13.00  rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu, podczas którego zostanie podjęta uchwała rocznicowa. Planowane jest też wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

Senator V i VI kadencji, prof. Adam Biela, mówi, że Senat jest instytucją, która kontynuuje rolę rady królewskiej z czasów polskich dynastii panujących w Polsce. Jego zadaniem jest m.in. rozwaga nad jakością stanowionego prawa.

Potrzebna jest samodzielność myślenia, niezależność. Taka jest rola Senatu, żeby była to izba refleksji nad tym, co jest i co będzie, żeby było też przewidywanie zdarzeń przyszłych. Senat ma rolę sprawdzania i dokonywania recenzji tego, co wypracuje Sejm i jedynie Senat ma prawo zgłaszać poprawki do projektów ustaw, które później Sejm zatwierdza – zauważa prof. Adam Biela.

100 lat temu, 28 listopada 1922 roku, w II Rzeczpospolitej odbyło się pierwsze w odrodzonej Polsce posiedzenie Senatu. Otworzył je Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski. Przewodnictwo obrad objął marszałek senior Bolesław Limanowski.

Po odzyskaniu niepodległości państwo polskie początkowo miało jednoizbowy parlament. Dopiero konstytucja marcowa z 1921 r. przywróciła przedrozbiorową tradycję, w której władza ustawodawcza składa się z Sejmu i Senatu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl