Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W Kościele katolickim obchodzona jest dziś Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce zwana także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Uroczystość jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych.

W polskiej tradycji na pamiątkę podania mówiącego o tym, że Apostołowie zamiast ciała Matki Bożej znaleźli kwiaty, wierni przynoszą dziś do święcenia kwiaty, a także zioła i kłosy zbóż. Poświęcone w tym dniu mają otrzymać za pośrednictwem Maryi uzdrawiającą moc oraz chronić od chorób i zarazy. Również dziś za plony ziemi i ziarno zebrane z pól dziękują rolnicy.

Dzisiejsza uroczystość gromadzi w kościołach rzesze wiernych, a w sanktuariach maryjnych obchodzone są odpusty.

– Jest to dzień nadziei i światła, gdyż wszystkim ludziom, ziemskim pielgrzymom, ukazane jest w Maryi czekające ich «chwalebne przeznaczenie» – mówił przed trzynastoma laty papież Jan Paweł II podczas rozważania przed modlitwą ,,Anioł Pański”.

Największe uroczystości odbywają się na Jasnej Górze. Uczestniczą w nich władze Episkopatu Polski oraz liczni pielgrzymi, którzy przybywają przed tron Jasnogórskiej Pani ze wszystkich stron Polski, często pieszo. Szczególnie oblegana przez pielgrzymów jest także Kalwaria Zebrzydowska.

Dni poprzedzające dzisiejszą uroczystość to okres pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. Najwięcej pątników zmierza wówczas do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Dogmat o Wniebowzięciu ogłoszony został przez papieża Piusa XII w dniu 1 listopada 1950 roku bullą Munificentissimus Deus. Ogłoszenie dogmatu zakończyło długi okres wyjaśniania i wzrastania ku prawdzie o ostatecznym uwielbieniu Maryi jako Matki Bożej. W papieskiej bulli stwierdzono wówczas, że ,,Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po zakończeniu biegu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl