fot. Monika Bilska

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma przypomnieć wiernym o znaczeniu Eucharystii

To dzień, który ma przypomnieć wszystkim wiernym o znaczeniu Eucharystii. W całej Polsce w Boże Ciało odbywały się uroczyste procesje. W Poznaniu przewodniczący Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki podkreślał, że Eucharystia daje życie i warto o nią w sposób odpowiedzialny walczyć. O obronie dzieci i młodzieży przed niebezpiecznymi ideologiami mówił w Krakowie ks. abp Marek Jędraszewski.

Tysiące wiernych na ulicach miast zgromadzonych wokół Najświętszego Sakramentu. Tak co roku wyglądały uroczystości Bożego Ciała. Tym razem były nieco inne. Konieczne było zachowanie dystansu, a także zasłanianie ust i nosa, ale procesje odbywały się w wielu miastach, jak np. w Poznaniu, gdzie uroczystościom przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu podkreślał, że kiedy Kościół jest zdrowy, robi wszystko, by celebrować Eucharystię. Wskazał, że epidemia, która odcięła wiernych od Mszy św., pokazała nam wszystkim, że bez Eucharystii usychamy.

– Jeśli Eucharystia daje życie, to warto o nią walczyć w sposób odpowiedzialny. Mimo rzucanych haseł, że zdrowie jest ważniejsze od Mszy św., albo że zakupy są konieczne, a Msza św. nie – zaznaczył ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski tłumaczył wiernym, że nie ma życia bez Eucharystii. W Poznaniu procesja wyszła na ulice miasta. W Gdańsku już tak nie było. W Bazylice Mariackiej procesja ograniczyła się do murów kościoła.

Metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź wskazywał, że czas epidemii, który jeszcze trwa, obok cierpienia, przyniósł też wiele nawróceń. Przypomniał, że jeszcze niedawno wierni byli odcięci od Mszy świętej.

– Wtedy, gdy nie można było przyjąć tej rzeczywistej, duchowa Komunia to czas zamyślenia nad Eucharystią, pokarm wieczności, rozbudzona tęsknota za tą rzeczywistą Komunią Świętą – wskazał ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Z kolei w Krakowie procesja Bożego Ciała wyszła z Katedry Wawelskiej, by dotrzeć na Rynek, przed Kościół Mariacki. Metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski wskazywał, że właśnie poprzez te procesje Bóg przemawia do człowieka w momencie trudności i próby.

– Niesiony w procesjach eucharystycznych Chrystus mówi swą niepojęta dla ludzkiego rozumu obecnością: Jestem prawdziwie Bogiem z Wami, jestem z Wami, jestem dla Was – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski podkreślał również, że po raz kolejny stajemy wobec ogromnego wyzwania. Z zewnątrz docierają do Polski groźby kierowane pod adresem osób prawdziwie zatroskanych o wychowanie dzieci i młodzieży. To nawiązanie do działań instytucji europejskich, które promując lewicową ideologię, chcą uderzyć w samorządy broniące rodziny.

– Tego rodzaju ideologie, podważające instytucje małżeństwa i rodziny, znajdują swoje echo i zwielokrotnienie również, niestety, w naszej Ojczyźnie – zauważył ks. abp Marek Jędraszewski.

Te ideologie stają w opozycji do 1050-letniej tradycji naszego narodu. To próba naszej wierności wobec Boga. Dlatego właśnie do Boga powinniśmy skierować teraz nasze spojrzenie – wskazywał metropolita krakowski.

O tym, że Eucharystia wychowuje do miłości mówił z kolei w Białymstoku ks. abp Tadeusz Wojda.

– Jeśli zrozumieliśmy, jak bardzo Eucharystia jest ważna, to poczujmy się również przez Jezusa posłani do naszych sąsiadów, do naszych braci i sióstr, aby im o tym powiedzieć – podkreślił metropolita białostocki ks. abp Tadeusz Wojda.

Bóg chce, abyśmy wszystko, co nie jest Jego, pozostawili poza sobą. Tak, by Msza św. była czasem z Bogiem, nie czasem myślenia o problemach albo o tym, co trzeba zrobić. To Bóg jest najważniejszy – tłumaczył we Wrocławiu ks. abp Józef Kupny.

– Owocny udział w Eucharystii polega na zwróceniu się ku osobie Jezusa Chrystusa, na wsłuchaniu się w Jego Słowo, na karmieniu się Jego ciałem – zaznaczył metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny.

Na przylgnięciu do Niego całym sercem – podkreślał metropolita wrocławski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl