fot. twitter.com/UOKiKgovPL

UOKiK postawił trzem firmom pożyczkowym zarzuty za próbę obejścia przepisów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił trzem firmom pożyczkowym zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Chodzi o próbę obejścia przepisów o maksymalnych kosztach pozaodsetkowych przy pożyczkach na spłatę poprzednich zobowiązań.

Z komunikatu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że takich procederów miały dopuszczać się firmy: Szybka Gotówka, Gwarant24 i Centrum Rozwiązań Kredytowych [czytaj więcej].

Pożyczki udzielane były za pośrednictwem portali internetowych, których właścicielem jest spółka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jak poinformował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, w przypadku problemów ze spłatą, pożyczkodawcy zamiast przedłużenia terminu proponowali refinansowanie w innej firmie. Każda z nich pobierała prowizję, która w całości lub części była finansowana z kolejnej pożyczki. W efekcie rosła kwota do spłaty – wskazał.

– Przykładowo jeden z konsumentów pożyczył 4 300 zł, a gdy nie był on w stanie spłacić tej kwoty, jego pożyczka była refinansowana na przemian w różnych formach, zaś każda z nich pobierała prowizje wynoszące od 1 200 zł do ponad 1 700 złotych. W ten sposób po ponad 4 miesiącach z tytułu samych prowizji dług wzrósł o blisko 6 tys. złotych. Warto pamiętać, iż zgodnie z przepisami pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego mogą wynieść maksymalnie 25 proc. pożyczonej kwoty plus 30 proc. za każdy rok kredytowania, jednak nie więcej niż 100 proc. wartości kredytu – podkreślił Tomasz Chróstny.

Proceder tych firm – zadaniem UOKiK – narażał konsumentów na niezgodne z prawem wysokie opłaty i prowizje, a także ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Za takie praktyki grożą przedsiębiorcom kary do 10 proc. rocznego obrotu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj