UOKiK: nieprawidłowości w 3 z 10 skontrolowanych modeli produktów oświetleniowych
W trzech z 10 skontrolowanych modeli m.in. lamp sufitowych i listew LED wykryto nieprawidłowości – poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przypadku niezgodności formalnych przedsiębiorcy przeprowadzili dobrowolne działania naprawcze.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował, że Inspekcja Handlowa skontrolowała 10 modeli lamp sufitowych, opraw oświetleniowych i listew LED. Inspektorzy sprawdzili, czy produkty mają parametry deklarowane przez producentów oraz wymagane dokumentacją oznakowanie. [czytaj więcej]
🔎 Sprawdziliśmy 10 modeli produktów wyposażonych: lamp sufitowych, opraw oświetleniowych, listew z diodami LED z oddzielnym osprzętem sterującym.
⚠️ Nieprawidłowości miały 3 z 10 produktów.
ℹ️ Wyniki kontroli na 🔗https://t.co/IbsbzoM8xm
🧵1/3 #UOKiK #InspekcjaHandlowa pic.twitter.com/XtM0QjjZAm
— UOKiK (@UOKiKgovPL) September 13, 2024
„Celem kontroli było zweryfikowania deklarowanego przez producentów poziomu zużycia energii, istotnego z punktu widzenia zrównoważonej konsumpcji” – wskazał UOKiK.
Inspektorzy weryfikowali też, czy na opakowaniu znajdują się informacje lub piktogramy o wymienialności źródła światła i sprzętu sterującego – dodał.
Kontrolerzy sprawdzili też, czy w instrukcji obsługi oraz na stronie internetowej producenta jest instrukcja demontażu produktu po zakończeniu eksploatacji, a także, czy instrukcja obsługi zawiera informację o klasie efektywności energetycznej źródła światła. Skontrolowano również, czy dokumentacja techniczna produktu jest kompletna
„W dwóch stwierdzono niezgodności, a w jednym przypadku brak instrukcji o sposobie wymontowania źródła światła i oddzielnego sprzętu sterującego na koniec eksploatacji produktu. Stwierdziliśmy też brak informacji o sposobie postępowania na koniec okresu eksploatacji” – wskazał urząd.
W ocenie UOKiK konsumenci nie byli więc właściwe informowani, jak postępować z zużytym sprzętem.
Kontrolerzy wykryli również brak informacji o możliwości wymiany źródła światła i osprzętu sterującego przez wykwalifikowany personel. Zdaniem UOKiK może to prowadzić do uszkodzenia produktu.
„Wyniki badania laboratoryjnego pokazały z kolei, że nieprawidłowo zadeklarowano temperaturę barwową w jednym wyrobie. W badaniach okazało się, że źródło światłą będzie świeciło chłodniejszą barwą, niż powinno według deklaracji producenta” – zauważył urząd.
Zaznaczył, że w obu przypadkach stwierdzonych niezgodności formalnych przedsiębiorcy przeprowadzili dobrowolne działania naprawcze.
Urząd dodał, że kontrole przeprowadzono u 6 dystrybutorów, w dwóch sklepach detalicznych i czterech wielkopowierzchniowych. Sprawdzono dokumentację i przeprowadzono badania laboratoryjne produktu.
Skontrolowano trzech producentów, sprawdzając dokumentację produktu, wymagane informacje na stronie internetowej, a także przeprowadzono badania laboratoryjne.
UOKiK podał, że sześć kontrolowanych produktów pochodziło z Chin, a po jednym z: Polski, Szwecji, Francji i Holandii.
PAP