fot. twitter.com/UOKiKgovPL

UOKiK nałożył karę na niemiecką spółkę Karcher, która przez 20 lat sztucznie zawyżała ceny swoich produktów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę 26 milionów złotych na niemiecką spółkę Karcher. Ceny sprzedaży urządzeń i systemów tej marki były sztucznie zawyżane przez ponad 20 lat – przekazał prezes Urzędu, Tomasz Chróstny.

Z materiału dowodowego wynika, że od końca lat 90. firma Karcher była w porozumieniu z dystrybutorami i ustalała minimalne, sztywne ceny detaliczne produktów. Był to sprzęt do wykorzystania domowego i profesjonalnego.

Co więcej, podmioty sprzedające produkty po niższych cenach były karane przez niemiecką firmę m.in. odbieraniem rabatów, a w skrajnych przypadkach możliwe było nawet wypowiadanie umów współpracy. O wynikach postępowania poinformował prezes UOKiK.

– Przez ponad 20 lat nie można było kupić w Polsce produktów popularnej marki Karcher taniej niż po odgórnie narzucanych cenach. To bulwersująca sprawa przede wszystkim z uwagi na okres trwania zmowy rynkowej. Porozumienie początkowo dotyczyło sklepów stacjonarnych, a następnie sprzedaży internetowej. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję nałożyłem na spółkę Karcher karę w wysokości 26 milionów złotych. Byłaby ona znacząco wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar, przyznał się do złamania prawa i przekazał nieznane nam wcześniej informacje i dowody dotyczące między innymi czasu trwania zmowy, ale także produktów, których ceny były odgórnie narzucane – zaakcentował Tomasz Chróstny.

Szef UOKiK dodał, że spółka nie uzyskała odstąpienia od nałożenia sankcji pieniężnej, ponieważ nakłaniała innych przedsiębiorców do uczestnictwa w zmowie. Posiadane przez prezesa UOKiK informacje pozwalały na wszczęcie postępowania antymonopolowego również bez współpracy ze strony spółki.

Dotychczasowe postępowanie niemieckiej firmy mogą świadczyć o jej planach dotyczących odwołania się od decyzji Urzędu do właściwego sądu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl