Ukraina: Wołodymir Hrojsman gotowy do objęcia urzędu premiera

Kandydat na nowego premiera Ukrainy, przewodniczący parlamentu Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że ma już kandydatów do tek ministerialnych w swoim rządzie. Hrojsman zapewnił, że gabinet będzie reformatorski i doprowadzi do odrodzenia wzrostu gospodarczego.

Wołodymyr Hrojsman ma objąć stanowisko premiera po Arseniju Jaceniuku, który wczoraj ogłosił, że podaje się do dymisji. Oficjalnie ma złożyć rezygnację jutro.

Jaceniuk oświadczył jednocześnie, że jego partia Front Ludowy nie opuści prozachodniej koalicji, którą tworzy z prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki.

Poseł Michał Dworczyk, z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, ocenia, że mamy do czynienia z pogłębianiem się destabilizacji politycznej Ukrainy.

Musimy pamiętać, że Ukraina ma bardzo poważne problemy wewnętrzne. Część z nich to problemy polityczne, które możemy obserwować, ale za tymi politycznymi kryją się bardzo poważne problemy związane z walką oligarchów, którzy mają olbrzymi wpływ na politykę ukraińską. Wydaje się, że zamiana – odejście Jaceniuka i objęcie teki premiera przez Hrojsmana – absolutnie w uspokojeniu tej wojny i stabilizacji Ukrainy nie pomoże – mówi poseł Michał Dworczyk.

Premier Arsenij Jaceniuk zdecydował się podać do dymisji, gdyż dwa miesiące temu stracił poparcie w parlamencie. Było to następstwem krytyki za zbyt powolne reformy i brak postępów w walce z korupcją.

RIRM

drukuj