PAP/EPA

Ukraina: pierwszy prezydencki szczyt Trójkąta Lubelskiego

Na Ukrainie odbył się dziś szczyt Trójkąta Lubelskiego, czyli inicjatywy zrzeszającej Polskę, Ukrainę i Litwę. To pierwszy raz, kiedy w jej ramach doszło do spotkania prezydentów tych trzech państw.

Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w szczycie Trójkąta Lubelskiego, czyli spotkaniu przywódców Polski, Ukrainy i Litwy, które odbyło się w Hucie na Ukrainie.

– Celem szczytu Trójkąta Lubelskiego jest udzielenie Ukrainie wsparcia w obliczu rosyjskich nacisków i prowokacji. Prezydenci Polski i Litwy udali się na Ukrainę, żeby jasno powiedzieć, że Rzeczpospolita Polska i Republika Litewska, członkowie NATO, opowiadają się za pełnym sprzeciwem wobec działań Rosji na granicy ukraińskiej – czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1472849153155870721

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że wizyta prezydentów Polski i Litwy na Ukrainie wyraża wsparcie dla ukraińskiej integracji euroatlantyckiej.

Podczas spotkania podpisana została Wspólna Deklaracja Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy z 2 grudnia 2021 roku.

„Bezpieczeństwo Ukrainy jest kwestią fundamentalną. Nie tylko nie wolno pozwolić na to, aby jakikolwiek skuteczny atak mógł zostać na Ukrainę przeprowadzony, ale przede wszystkim trzeba czynić wszystko, aby takiemu atakowi zapobiec” – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że jest przeciwnikiem polityki ustępstw wobec Rosji i podkreślił, że prezydenci państw Trójkąta Lubelskiego są dziś ze sobą solidarni.

– Jesteśmy dziś solidarni, rozmawiamy o trudnych tematach, mówimy o wspólnocie dziejów, ale i wspólnocie interesów i bezpieczeństwa w naszej części Europy – wskazał prezydent RP.

Inicjator szczytu, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność wobec głów państw Trójkąta Lubelskiego.

– Cieszę się, że widzę się z moimi prawdziwymi przyjaciółmi: Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausėdą. W ramach Trójką Lubelskiego rozmawiamy o bezpieczeństwie i koordynowaniu następnych kroków ku odniesieniu się do wspólnych wyzwań – napisał na Twitterze ukraiński przywódca.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zaznaczył, że poparcie wobec niezależności Ukrainy jest stałe.

– Pierwsze prezydenckie spotkanie Trójkąta Lubelskiego – Litwy, Polski, Ukrainy – jest znakiem solidarności z Ukrainą w tym trudnym okresie. Litwa podtrzymuje niezachwiane wsparcie wobec ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Jesteśmy zaangażowani, by pomagać Ukrainie na jej ścieżce do integracji euroatlantyckiej – czytamy w tweecie litewskiego prezydenta.

https://twitter.com/GitanasNauseda/status/1472884608383475712

Przed udaniem się na szczyt Trójkąta Lubelskiego, prezydent Andrzej Duda zatrzymał się w Czarnym Lesie przy pomniku upamiętniającym przedstawicieli polskiej inteligencji pomordowanych w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk) i okolicach, gdzie oddał hołd ofiarom mordów.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl