Ukraina: Opublikowano ustawę o amnestii

Gazeta ukraińskiego parlamentu „Hołos Ukrainy” opublikowała w sobotę ustawę o amnestii uczestników protestów antyrządowych, oraz akty odwołujące tzw. ustawy dyktatorskie z 16 stycznia, które znacząco ograniczały m.in. wolność zgromadzeń.

Ustawę o amnestii parlament przyjął w środę głosami prezydenckiej Partii Regionów i jej sojuszników komunistów. Opozycja, która nie uczestniczyła w głosowaniu, oświadczyła później, że głosowanie odbyło się z naruszeniem procedur oraz pod naciskiem prezydenta i w wyniku szantażu ze strony Janukowycza.

Przed głosowaniem szef państwa groził, że jeśli posłowie jego ugrupowania nie poprą ustawy w kształcie zaproponowanym przez przedstawiciela Janukowycza, posła Jurija Mirosznyczenkę, Rada Najwyższa Ukrainy zostanie rozwiązana.

Opozycja nazywa podpisany w piątek przez Janukowycza dokument „ustawą o zakładnikach”, gdyż przewiduje ona, że amnestia zacznie obowiązywać dopiero wtedy, gdy protestujący opuszczą okupowane przez nich budynki rządowe oraz oczyszczą ulice z namiotów i barykad.

Opozycja, która prawdopodobnie przekonała w środę do poparcia swego projektu część deputowanych partii Janukowycza, chciała, by amnestia była bezwarunkowa.

„Ustawy dyktatorskie” parlament anulował we wtorek. Ich przyjęcie 16 stycznia doprowadziło do zamieszek podczas protestów antyrządowych w Kijowie. W ich wyniku śmierć poniosło sześć osób.

Uchylone ustawy zaostrzały odpowiedzialność karną za udział obywateli w nieusankcjonowanych protestach i upraszczały procedury uchylania immunitetu poselskiego wobec łamiących prawo posłów. Deputowani opozycji odbierali to jako instrument do walki z przeciwnikami politycznymi.

Oprócz zaostrzenia kar dla uczestników nielegalnych manifestacji zwiększono 16 stycznia odpowiedzialność za rozpowszechnianie „treści ekstremistycznych” oraz podwyższono kary za rozbijanie namiotów w miejscach protestu.

We wtorek parlament anulował też zapisy, dotyczące organizacji pozarządowych. Uchylone obecnie przepisy zobowiązywały organizacje finansowane z zagranicy do dodawania do oficjalnej nazwy dopisku: „organizacja, wypełniająca funkcje agenta obcego państwa”. Informacja taka miała widnieć na wszystkich materiałach rozpowszechnianych przez takie organizacje, w tym także w mediach.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl