fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ukraina czeka na czołgi i sankcje

Polska złożyła wniosek o zgodę Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard. Liczymy na szybką odpowiedź – mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Temat Leopardów dla Ukrainy mocno zdominował dyskusję politycznych salonów. Ze strony szefowej niemieckiej dyplomacji padła deklaracja, że Berlin nie zablokuje dostaw czołgów, jeśli zdecydują się na to inne kraje. Daje to zielone światło, dlatego Polska już oficjalnie wysłała w tej sprawie prośbę do Niemiec.

– Mam nadzieję, że odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko, ponieważ Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu został zapytany podczas konferencji o możliwość zwrotu środków za broń przekazaną Ukrainie. W marcu ubiegłego roku, zaraz po ataku Rosji, w  Unii Europejskiej uruchomiony został Europejski Instrument na rzecz Pokoju. Jego celem jest zwrot kosztów poniesionych przez państwa członkowskie za uzbrojenie przekazane Ukrainie.

– Wystąpimy oczywiście  do Unii Europejskiejo zwrot kosztów. Będzie to kolejny sprawdzian dobrej woli Unii Europejskiej. Unia powinna nam zrekompensować koszty. Mam nadzieję, że tak się stanie – podsumował premier.

Europejski Instrument na rzecz Pokoju był kilkakrotnie zwiększany. Obecnie jego wartość to 3,6 miliardów euro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl