www.cssr.lviv.ua

Ukraina: 100 lat pracy duszpasterskiej Redemptorystów

Redemptoryści Prowincji Lwowskiej obrządku greckokatolickiego w  2013 roku obchodzą 100-lecie pracy duszpasterskiej i misyjnej na Ukrainie. Rozpoczęcie roku jubileuszowego dokona się dziś w kościele pw. św. Jozafata we Lwowie.  

Jubileusz 100-lecia zainauguruje uroczysta liturgia, której przewodniczyć będzie metropolita Światosław Szewczuk, głowa Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

Po południu zaplanowany jest specjalny koncert jubileuszowy w Filharmonii Lwowskiej. Działalność redemptorystów obrządku greckokatolickiego na Ukrainie została wznowiona po upadku komunizmu. W 1989 r. została powołana Prowincja Lwowska Redemptorystów.

– Praca w kościele grekokatolickim redemptorystów jest od 10 lat ta sama, misje, rekolekcje. Prowadzimy potężne i bardzo dynamiczne parafie, pracujemy dla ukraińskich emigrantów w całym świecie, zaczynając na Syberii, a kończąc na Portugali, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Praca jest różnoraka i wszędzie gdzie pracujemy doświadczamy jak wielkim  błogosławieństwem jest być częścią tej dużej rodziny redemptorystowskiej na całym świecie. Bardzo nas to cieszy, że akurat tutaj na Ukrainie w obrządku wschodnim w kościele grekokatolickim, my jako redemptoryści, tego ducha św. Alfonsa, który nas wszystkich jednoczy, możemy sobie przekazywać- powiedział O. Igor Kolisnyk, prowincjał Prowincji Lwowskiej Redemptorystów.

Obecnie redemptoryści ukraińscy obrządku greckokatolickiego pracują w kilkunastu klasztorach, prowadzą własny nowicjat w Hnizdyczewie i seminarium duchowne we Lwowie. W ciągu 100-letniej historii Prowincja Lwowska Redemptorystów dała Kościołowi czterech błogosławionych męczenników, licznych wyznawców wiary i niestrudzonych pracowników na niwie Pańskiej.

Wypowiedź o. Sylwestra Całaby CSsR i o. Igora Kolisnyka CSsR: 

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj