fot.udsc.gov.pl

UdSC: W pierwszej połowie roku wnioski o status uchodźcy złożyło 1,3 tys. cudzoziemców

W pierwszej połowie roku wnioski o przyznanie statusu uchodźcy w Polsce złożyło 1,3 tys. cudzoziemców, z czego prawie 650 po raz pierwszy – poinformował w środę rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Jakub Dudziak poinformował ponadto, że spośród 1,3 tys. cudzoziemców, którzy złożyli wnioski, warunki nadania ochrony międzynarodowej spełniało 169 osób. Decyzje negatywne wydano wobec 1 tys. osób, a 730 postępowań umorzono.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że liczba wniosków uchodźczych w I połowie 2020 r. była o 29 proc. niższa w porównaniu do tego samego okresu 2019 r. Głównymi krajami pochodzenia cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową były: Rosja – 819 osób, Ukraina – 144, Tadżykistan – 58, Gruzja – 34 oraz Turcja – 34.

„W pierwszej połowie tego roku warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało 169 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele Turcji – 47 osób, Rosji – 38 oraz Tadżykistanu – 17. Decyzje negatywne otrzymało natomiast 1 tys. obcokrajowców. Głównie obywatele Rosji – 582 osoby i Ukrainy – 176” – poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Jak podkreślono, nieco ponad 730 postępowań zakończyło się umorzeniem i dotyczyło to w zdecydowanej większości obywateli Rosji (581 osób). UdSC przypomina, że sprawy są umarzane w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę nie czekając na wydanie decyzji w kwestii przyznania ochrony międzynarodowej.

UdSC zaznacza, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej – w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej – jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia.

„Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, który szczegółowo analizuje poszczególne sprawy w celu sprawdzenia czy danej osobie należy udzielić ochrony” – informuje Jakub Dudziak z UdSC.

UdSC podkreśla również, że podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej m.in. z zakwaterowania, wyżywienia i opieki zdrowotnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz z zajęć edukacyjnych, m.in. nauki języka polskiego i kursów informacyjnych. Jak zaznaczono – mają do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl