[TYLKO U NAS] Dr A. Wróblewski o rekonstrukcji rządu: Dobrym pomysłem jest to, aby odchudzić trochę biurokrację

Myślę, że dobrym pomysłem jest to, aby odchudzić trochę biurokrację. Zresztą Prawo i Sprawiedliwość również zapowiadało to i krytykowało dawniejszą biurokratyzację. Chodzi tu o to, żeby było mniej ministerstw. W tej chwili mamy 20 ministerstw i zatrudniamy jako podatnicy 106 ministrów, sekretarzy stanu, podsekretarzy czy wiceministrów – powiedział dr Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że możliwe rekonstrukcje w rządzie zależą od kształtu nowej umowy koalicyjnej, ale pewne kierunki zostały zarysowane.

– Na przykład na pewno nowa energia będzie mile widziana w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie była mowa już wcześniej, że prof. Czaputowicz odejdzie, bo zakończył w pewnym sensie swoją misję – udało się załatwić różne sprawy: jak dobry budżet Unii Europejskiej czy chociażby zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych. Natomiast mówiło się też o Ministerstwie Sportu, że być może zaniknie – mówił dr Artur Wróblewski.

Politolog z Uczelni Łazarskiego wskazał także na sprawy, które warto byłoby przeprowadzić wraz z rekonstrukcją rządu.

– Myślę, że dobrym pomysłem jest to, aby odchudzić trochę biurokrację. Zresztą Prawo i Sprawiedliwość również zapowiadało to i krytykowało dawniejszą biurokratyzację. Chodzi tu o to, żeby było mniej ministerstw. W tej chwili mamy 20 ministerstw i zatrudniamy jako podatnicy 106 ministrów, sekretarzy stanu, podsekretarzy czy wiceministrów. Przypomnę, że w Szwajcarii jest tylko 8 ministerstw, na Węgrzech czy w Łotwie jest 13 ministerstw, na Malcie bodajże 11, więc są kraje, gdzie ministrów jest mniej – zauważył.

Dr Artur Wróblewski odniósł się także do sugerowanego rozpadu koalicji rządzącej.

– Na pewno nikomu nie jest to na rękę, żeby stracić większość w Sejmie, mam na myśli tu Prawo i Sprawiedliwość, ale pamiętajmy, że Porozumienie czy Solidarna Polska to ugrupowania, które weszły do Sejmu z list PiS-u i nigdy ich kariery nie byłyby możliwe bez tego wehikułu, jakim jest PiS. Pamiętajmy również, że mamy też tam ludzi podobnie myślących i zgadzających się, co do strategicznych celów Polski – ocenił wykładowca Uczelni Łazarskiego.

Gość „Aktualności dnia” wypowiedział się także o możliwości połączenia Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

– Nie jest zbyt dobre rozproszenie podejmowania decyzji w różnych resortach. Pamiętajmy, że edukacja jest to proces ciągły, że zaczynamy w przedszkolu, w szkole, a kończymy na studiach, na szkołach wyższych. Być może nie trzeba dzielić tych resortów, tylko postrzegać edukację jako formowanie młodego człowieka w pewnym duchu i z pewnymi wartościami i być może warto połączyć te resorty. Wtedy będzie taniej dla nas – podatników i decyzje będą lepiej podejmowane – wskazał politolog.

Dr Artur Wróblewski odniósł się także do możliwości pojawienia się nowego województwa.

Widzimy też reformę administracyjną dot. podziału województwa mazowieckiego. Jest to bardzo dobry pomysł, bo taka deaglomeracja powoduje, że więcej władzy oddawane jest mniejszym miastom i można je w ten sposób ożywić, np. Płock czy Radom. W takiej sytuacji miasta przyciągają więcej inwestorów i stają się aktywniejsze, przez co ludzie nie wyjeżdżają z takich miast – uzasadniał ekspert.

Rozmowy nt. renegocjacji umowy koalicyjnej wciąż trwają. Nowa umowa ma przynieść poprawę efektywności funkcjonowania rządu.

Całą rozmowę z dr. Arturem Wróblewskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl