Udar, przegrzanie organizmu, odwodnienie – pierwsza pomoc
Udary słoneczne, przegrzanie organizmu, odwodnienie – to hasła, które wracają jak bumerang wraz ze zbliżającym się latem. Warto zatem wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w takich przypadkach.
Wakacje to czas, kiedy większość wolnych chwil spędzamy na świeżym powietrzu. To również czas, kiedy łatwo o urazy, takie jak przegrzanie organizmu czy odwodnienie. Jeżeli odczuwamy bóle i zawroty głowy, mamy zaczerwienienie skóry, to znak, że czas interweniować, bo możemy mieć do czynienia z udarem cieplnym.
– Taka osoba powinna być zaraz przeniesiona w chłodne miejsce. Powinna być skrapiana zimną wodą i najlepiej, jeżeli weźmie się wilgotne ręczniki i się ją owinie (…). Jeżeli nie udaje nam się uzyskać w pełni powrotu do zdrowia, musimy wezwać pogotowie – powiedziała dr Katarzyna Kulczuga, lekarz.
Upały zagrażają również najmłodszym. Tutaj także należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – mówi pani Urszula, matka.
– Jak spacerujemy po otwartym słońcu, dbam o to, żeby dzieci miały przy sobie czapki, nakrycie głowy. A jeśli jesteśmy w takim miejscu, gdzie już nie ma się gdzie schować nie ma cienia (np. na plaży), to wtedy często kąpiemy się w specjalnych ubrankach do kąpania, które zakrywają ciało – powiedziała.
Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji należy pamiętać o kilku ważnych dla naszego bezpieczeństwa zasadach. Nie opalajmy się, kiedy słońce wykazuje swoją największą aktywność, czyli w godzinach między 11.00 a 16.00, a także zadbajmy o odpowiednie nawodnienie organizmu. Minimum to osiem szklanek w ciągu dnia.
TV Trwam News